Úlohy zadané od 03.11.2020 do 05.11.2020
SLOVENSKÝ JAZYK A LITERATÚRA
RUSKÝ JAZYK
IV.HA_-_ulohy_3.11.-5.11.2020.docx
ANGLICKÝ JAZYK
EKONOMIKA
GEOGRAFIA CESTOVNÉHO RUCHU A KÚPEĽNÍCTVO
HOTELOVÝ A GASTRONOMICKÝ MANAŽMENT
KONGRESOVÉ SLUŽBY A ANIMÁCIA V CESTOVNOM RUCHU
ÚČTOVNÍCTVO
Z dôvodu zrušenia jedného dňa jesenných prázdnin, t.j. 29.10.2020 (štvrtok) pridávame úlohy z jednotlivých predmetov podľa platného rozvrhu za tento deň.
ANGLICKÝ JAZYK
RUSKÝ JAZYK
1. Naštudujte si niečo z reálií Ruska viď. príloha foto. – to sú výrazy, ktoré sa používajú pri stretnutí sa:
a) výrazy, ktoré sa požívajú pri nečakanom stretnutí
b) rôzne možností odpovedí na otázku : „Kak tvoji dela?“ – Ako sa máš?
- skúste ich preložiť do slovenčiny )
Úlohy zadané od 12.10.2020 do 31.10.2020
SLOVENSKÝ JAZYK A LITERATÚRA
ANGLICKÝ JAZYK
RUSKÝ JAZYK
IV._HA_-_ulohy_16.10.2020.docx
MATURANTI-_ulohy_16.10.20.docx
KONVERZÁCIA V CUDZOM JAZYKU
EKONOMIKA
GEOGRAFIA CESTOVNÉHO RUCHU A KÚPEĽNÍCTVO
HOTELOVÝ A GASTRONOMICKÝ MANAŽMENT
ÚČTOVNÍCTVO
KONGRESOVÉ SLUŽBY A ANIMÁCIA V CESTOVNOM RUCHU
Úlohy zadané od 01.06.2020
SLOVENSKÝ JAZYK A LITERATÚRA
Úlohy zadané od 01.06.2020
SJL_-_IV._HA_-_siesta_cast.doc
Nový pokyn!!!
Z tohto šiesteho cyklu odfoťte a pošlite na e-mail – kurillova.m@gmail.com do 19. 06. 2020 témy – 3. Propagácia, propaganda, 4. Agitácia, dezinformácia a tému 5. Otestujte sa!!!
Do e-mailu napíšte nasledujúci text: Úlohy zo 6. cyklu – meno a priezvisko – trieda, (napr. Úlohy zo 6. cyklu – Janko Mrkvička – IV. HA).
Každý cyklus (úlohy z neho) bude ohodnotený známkou.
POKRAČOVANIE V TEMATICKOM CELKU – PRÁCA S INFORMÁCIAMI
1. téma – Získavanie a spracovanie informácií – opakovanie z nižších ročníkov – nemusíte písať, ak máte starý zošit (opäť SJL 1. ročník) alebo to viete. Ak nemáte, napíšte si to do zošitov.
2. téma – Zdroje informácií – opakovanie z nižších ročníkov – nemusíte písať, ak máte starý zošit (opäť SJL 1. ročník) alebo to viete. Ak nemáte, napíšte si to do zošitov.
3. téma – Propagácia, propaganda – charakterizujte pojmy – pracujte s elektronickými lexikografickými príručkami na internete.
4. téma – Agitácia, dezinformácia – charakterizujte pojmy – pracujte s elektronickými lexikografickými príručkami na internete.
5. téma – Otestujte sa – písomne vypracujte do zošitov test z učebnice SJ na str. 16. Test je z opakovania rečníckeho štýlu.
ANGLICKÝ JAZYK
Úlohy zadané od 01.06.2020
1. Prečítajte si text (Disastrous Mistakes!) na str. 103 a priraďte obrázky a úryvky a-d k nádpisom v cv.2 na str.102. V cv.4 priraďte tvrdenia k jednotlivým úryvkom. V cv.5 dokončite vety v treťom kondicionály podľa textu. cv.6 máte uvedené jednotky dlžky, kde in-inch, ft- foot. V časti (Size and dimensions) 9F na str. 125 doplňte cv.3-6.(cv.4 napr. deepshallow, thin-thick, narrow-wide, long-short,...
2. Naplánujte si dovolenku, kde zahrniete informácie z cv.2. V tejto časti si všímajte slovnú zásobu orientovanú na aktivity spojené s dovolenkou(Holiday activities, Holiday accommodation) na str. 142,143 máte gramatiku (Odpoveďové otázky – Reply questions) Používame sloveso, ktoré by sme použili na vytvorenie otázky alebo záporu – význam (fakt, naozaj? Mám rada zmrzlinu. I like ice-cream. Fakt, Naozaj. Do you? Nemám rada školu. I dont like school. Dont you? I am wrong. Are you? I was at school. Were you? Používame ako by na overenie si informácii. (Dôvetky – Question tags) sa používajú na konci vety oddelené sú čiarkou a do slovenčiny ich prekladáme ako všakže. Všimnite si ak je veta kladná, bude dôvetok záporny. Je potrebné si všímať aj slovesá, ktoré sa tam používajú ako v klasickej vete, kde by sme tvorili otázku alebo zápor. (Je doma, však/všakže. She is at home, isnt she? Vie hrať na klavír, však. He can play a piano, cannt he? Neprídu, však. They wont come, will they? Vypracujte cv. 1,2 na str.143 v časti 9.3 a 9.4
3. Formálny list – príprava na maturitu. Ako prvé si prečítajte vzor na str. 105 a (Writing strategy 1,2) List sa začína oslovením (Dear Sir or Madame, Dear Mr Corless, Dear Manager,...) ďalej máme úvod- jadro- záver a (Yours faithfully, Yours sincerely- ak osobu poznáme po mene) náš podpis a tlačené meno.Inštrukcie máte aj v cv. 5. Stačia 3-4 odstavce (prečo píšem, jadro rozdeľte po prve, po druhé a v závere čo chcete dosiahnúť a taktiež chcete dostať odpoveď ( I look forward to getting an answer/hearing from you soon/ getting a reply..) pomôžte si aj frázami v cv.4 a vypracujte podľa zadania aj jeden vlastný formálny list.
4. Trénujeme ďalej na maturitu – časť (Reading) Prečítajte si zadanie a inštrukcie čo máte robiťv danom cvičení robiť vždy ako prvé. Vety čítajte vždy do konca, tak je šanca, že sa nezaseknete a ak by ste nerozumeli nejakému slovu, tak pochopíte zmysel, myšlienku vo vete a to je najdôležitejšie. Cv.2 na str.106 na päť tvrdení máte v texte nájsť správnu odpoveď z daných štyroch možností. Cv. 2 na str. 108 máte prečítať tri krátky ukážky a príradiť ich k šiestím možnostiam, taktiež priradiť v cv.1 a-c hrnutie k jednotlivým ukážkam. Cv. 1 na str.110 priradiť správne slovo. V cv.2 prečítať text a do šiestich medzier vybrať jednu zo siedmych možností za textom, aby sa hodila, významovo aj gramaticky.
5. Ďalšia časť na maturite je (Use of English) gramatická časť opäť si prečítať zadanie, stratégiu akú máte použiť pri tomto type cvičenia a čítať vety do konca nielen po medzeru, ktorú máte doplniť. cv. 5str.107 a cv.4 na str. 109 máte u uvedených slov zmeniť slovný druh , predpony, prípony, kolokácie – ktoré sloveso ide s ktorým podstatným menom. Je dôležité dodržať súlad aj gramatický vo vete. Cv.5 na str.111si máte vybrať jednu z navrhovaných možností.
6. Ďalšia časť je ústna,ktorá sa delí na tri časti a to opis obrázku, čo vidíte, čo si myslíte, že ľudia robia, hovoria a zakomponovať to do témy cv. 6-8 str.107 (technológia – kedy používame telefón, čo s tým telefónom môžeme robiť, čo robia osoby na obrázkoch s telefónom.)cv. 5,6 str.109 čo vidíte na obrázku, je lepšie pracovať sám alebo v tíme?cv.6 na str.111 téma oblečenie neodpovedajte jednoslovne, snažte sa odpovedať celou vetou dlhšou ako 3 slová. Odpovedajte na otázky 1-6.
7. Posledná časť písomnej časti maturitnej skúšky je časť písanie. Zvyčajne je to formálny list na nejakú tému. Vždy si prečítajte zadanie, čo sa od vás očakáva, tým ukážete, že ste zadaniu rozumeli. Dôležité pri písaní je obsah, gramatika, hláskovanie, slovná zásoba, aby sa nám neopakovali vždy tie isté slová. Píšte stručne, krátke vety, ale k veci. (Oslovenie, úvod, jadro, záver, formulka, podpis) Cv. 9 na str. 107 si prečítajte vzor a v cv.10 máte zadanie – napíšte sťažnosť (A letter of complaint ) to an airline operator ( Prečo píšete -kedy, odkiaľ kam ste cestovali, presne dátum, čas, aká spoločnosť, Jadro - kde ste sedeli, presne s čím ste neboli spokojný, po prvé - firstly, secondly, thirdly,... čo očakávate, kompenzáciu, vrátenie peňazí, pohrozte im, že už s nimi nikdy viac nepocestujete,...záver – očakávate promptnú reakciu, do týždňa inak sa obrátite na právnika, Yours faithfully, váš podpis, vaše meno, príloha napr. fotky jedla.
8. Napíšte esej – vyjadrite svoj názor k danej téme. Je to zložitejšie, musíte mať kritické myslenie začnete vždy zoširoka, čo sa o danej téme hovori, píše, aká má históriu, kladné veci pri danej téme a zároveň byť schopný opísať aj záporné, až na záver napíšete svoj názor. Je dôležité si na papier napísať body, aby ste to potom mohli skontrolovať, či ste obsahovo zvládli zadanie. Neskôr si skontrolujte čas, je nato 60 minúť a dlhžka textu, ale prv trénujte bez stresu nad obsahovou stránkou zadania. S postupom času sa zlepšíte. Môžte si vybrať cv.7 alebo cv.9 nna stra. 109, ktoré je vám bližšie. Na maturite na výber nemáte, dostanete len jedno zadanie a na to musíte niečo napísať. Cv.8 vám môže pomôcť pri vypracovaní cv.7 pri argumentácii, čo je výhodou alebo nevýhodou kamier v triedach. Môžte ich kľudne použiť vo vypracovaní.
9. Report – napíšte správu z vášho mesta, ktoré reštaurácie poprípade kaviarne sú obľúbené u mladých ľudí a u rodín s deťmi. Cv.8 str.111. Správa zatiaľ na písomnej maturite nebola, považujem ju za skutočne za zložitú. Ak budete mať chuť môžete si to skúsiť. Communication – (Naštudujte si slovnú zásobu k tejto téme) how do we communicate today? Do you remember slow mail? Imagine you live twenty years earlier? Ask your parents or grandparents how did they communicate earlier. (Ako dnes ľudia komunikujú? Ako komunikovali pred pár rokmi? Prečo je dnes dôležité komunikovať?)
Všetky úlohy vypracujte písomne, aby bolo možné ich následne odovzdať a ohodnotiť.
RUSKÝ JAZYK
Úlohy zadané od 01.06.2020
Úlohy vytlačiť a vypracovať (prípadne do zošita)
EKONOMIKA
Úlohy zadané od 01.06.2020
Opakovanie učiva 4. ročník
- Opakovanie tematického celku - Finančný manažment podniku
- Opakovanie tematického celku - Finančný trh
INFORMATIKA
Úlohy zadané od 01.06.2020
Excel-spracovanie_udajov_2.doc
Keďže zadania, ktoré boli zadané v predchadzajúcom období nie sú dokončené predĺžujem termín odovzdania do 15.06.2020. Odovzdanie týchto zadaní je podmienkou klasifikácie.
Hotové zadanie odošlite na rencin@post.sk
HOTELOVÝ A GASTRONOMICKÝ MANAŽMENT
Úlohy zadané od 01.06.2020
- Žiaci, ktorí neodovzdali doposiaľ zadané úlohy (podnikateľský plán, referát) počas nasledujúcich dvoch týždňov máte možnosť to dopracovať a predložiť – termín je do 15.06.2020. Sú to úlohy potrebné pre hodnotenie. Pozor je to posledný termín!!!!
- Opakovanie učiva štvrtého ročníka – 2. tematický celok: Podstata manažment
- Opakovanie učiva štvrtého ročníka – 3. Tematický celok: Strategický manažment
- Opakovanie učiva štvrtého ročníka – 4. Tematický celok: Organizačné štruktúry
ÚČTOVNÍCTVO
Úlohy zadané od 01.06.2020
Téma – Účtovanie nákladov a výnosov
Učebnica strana 148 – 166 vypracovať poznámky z učebnice.
Vyriešiť úlohu 5/33, 5/34 a 5/35 v PZ.
GEOGRAFIA CESTOVNÉHO RUCHU
Úlohy zadané od 01.06.2020
Spracujte Itinerár – program vami vybraného zájazdu
KONGRESOVÉ SLUŽBY A ANIMÁCIA V HOTELI
Úlohy zadané od 01.06.2020
Navrhnite animačné aktivity pre rôzne druhy ubytovacích zariadení
Úlohy zadané od 18.05.2020 do 01.06.2020
SLOVENSKÝ JAZYK A LITERATÚRA
Úlohy zadané od 18.05.2020
Samoštúdium v rámci domácej prípravy
Nový pokyn!!!
Z tohto piateho cyklu odfoťte a pošlite na e-mail – kurillova.m@gmail.com do 31. 05. 2020 LEN 5. tému pod názvom Otestujte sa!!!
Do e-mailu napíšte nasledujúci text: Úloha z 5. cyklu – meno a priezvisko – trieda, (napr. Úloha z 5. cyklu – Janko Mrkvička – IV. HA).
Každý cyklus (úlohy z neho) bude ohodnotený známkou.
POKRAČOVANIE V TEMATICKOM CELKU – VZNIK A VÝVIN SLOVENSKÉHO JAZYKA
1. téma: Spisovné obdobie – povojnové obdobie – učebnica strana 56 – prečítať, naučiť sa, do zošita spracovať poznámky podľa týchto pokynov:
A) časový údaj v zátvorke vedľa názvu Povojnové obdobie,
B) žltý obdĺžnik s názvom Povojnové obdobie – všetky štyri modré body – tretí modrý bod spojíme so štvrtým modrým bodom, čiže budete mať v zošite tri body:
1. modrý bod z obdĺžnika = pravopisná reforma v r. 1953 = (vysvetlenie v druhom odseku v texte vedľa žltého obdĺžnika. Neprepisujem celý odsek, ale vyberám najdôležitejšie) = touto pravopisnou reformou z r. 1953 sa zjednotili pravidlá o spodobovaní sjazd/zjazd a odstránilo sa odlišovanie rodu v tvaroch minulého času chlapi robili/ženy robily.
2. modrý bod z obdĺžnika (vysvetlenie v treťom odseku v texte vedľa obdĺžnika) = vychádzajú dve kodifikačné diela (v obdĺžniku je len jedno, ale musíte vedieť obidve diela) :
1. Morfológia slovenského jazyka – 60.-té r. 20.-tého st. – autor – kolektív autorov a
2. Pravidlá slovenskej výslovnosti – 80.-té r. 20.-tého st. – autor – Ábel Kráľ.
3. + 4. modrý bod z obdĺžnika = rozvoj Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra Slovenskej akadémie vied – (vysvetlenie v treťom odseku v texte vedľa obdĺžnika) – pracovníci tohto ústavu – odborníci pre slovenský jazyk = slovakisti a odborníci pre slovanské jazyky = slavisti – vedieť aspoň týchto troch – J. Mistrík, E. Paulíny, J. Ružička alebo L. Dvonč.
2. téma: Spisovné obdobie – súčasné obdobie – učebnica str. 57 – prečítať, naučiť sa, do zošita spracovať poznámky podľa týchto pokynov:
A) časový údaj v zátvorke vedľa názvu Súčasné obdobie,
B) pod názvom je uvedených sedem modrých bodov – z každého bodu musíte vedieť rok a stručne čo sa stalo v danom roku (napríklad tučne zvýraznené slová).
3. téma: Nové tendencie vo vývine súčasnej slovenčiny – učebnica str. 57 – prečítať, naučiť sa, do zošita spracovať poznámky podľa týchto pokynov:
A) prvý odsek – prvé dve vety – od slova Najstálejšou po slovo pacientiek.
B) druhý odsek – prvá veta po bodkočiarku –čiže od slova Morfologická po slovo záujemcovia a ešte posledná nie celá veta – od slov pri skloňovaní podstatných mien... až po slovo v zátvorke rok-a.
C) tretí odsek – celý = jedna veta.
D) štvrtý odsek – celá prvá veta.
E) piaty odsek – celý = jedna veta.
4. téma: Jazyková kultúra – učebnica str. 58 – prečítať, naučiť sa, do zošita spracovať poznámky podľa týchto pokynov:
A) druhý odsek – takmer celý – začína slovami Jazyková kultúra... až po slovo pred zátvorkou komunikátu.
5. téma: Otestujte sa – učebnica str. 59 – test s názvom Národný jazyk a jazyková kultúra. Zadanie nemusíte písať (je to na vašom zvážení), ale všetky odpovede celou vetou áno. LEN TÚTO TÉMU = TEST MI POŠLITE NA E-MAIL.
6. téma: NOVÝ TEMATICKÝ CELOK = PRÁCA S INFORMÁCIAMI
- opakovanie z prvého ročníka – charakterizujte pojmy – informácia, komunikácia, komunikačný reťazec, druhy komunikácie – nemusíte písať, ak máte starý zošit alebo to viete ☺
ANGLICKÝ JAZYK
Úlohy zadané od 18.05.2020
1. Tretí kondicionál – nereálny, dej/skutočnosť sa odohrala v minulosti a nemôže sa zmeniť. Na vytvorenie tretieho kondicionálu používame predminulý čas s if v jednej časti(If I had known this/ If he had seen her) a v druhej časti would have a trpné príčastie (I would have changed it/he would have offered her help) If sa nikdy nestretne s častou would nato si dávajte pozor. Gramatika je vysvetlená na str. 141,142 urobte následne aj cv.1,2 na str.142 pomôcť vám môže aj text v cv.1 str.98, kde sú tieto slové spojenia zvýraznené.
2. Vypracujte cv.4,6 a 7 na str.98, aby ste si precvičili tretí kondicionál a zopakujte si slovnú zásobu tejto lekcie.
3. Oboznámte sa so stratégiou čítania, ktorá vám pomôže neskôr rýchlejšie čítať text a získať cielené informácie (Travel solutions) str.99 cv.1. cv.2 kolokácia slov, ktoré slovesá sa spájajú s podstatnými menami(board a plane/a flight/a ship/a train, stay at a hotel,...)cv.6 nahraďte podčiarknuté slová/slovné spojenia formálnejšími a napíšte vety znova.
4. Prečítajte si text na str.119(Silent darkness),podľa cv.8 nájdite na internete ďalšiu osobu, ktorá by mohla byť nezlomnou inšpiráciou na prekonanie nejakého handicapu.
5. Vyberte si jednu osobu z cv.1 na str.120 a opíšte ho podľa cv.7. Prečítajte si text (Mary Kingsley) a dopňte po jedno vhodné slovo do každej medzery, zoraďte informácie v cv.5 podľa sledu udalosti v texte a následne odpovedajte na otázky v cv.3 podľa textu.
6. Prečítajte a preložte (Part 1 a Part 2) na str.100 všimnite si podčiarknuté časti viet. Podstatné mená sú niekedy rozvinuté vedľajšími vetami, ktoré niesu pre vetnú skladbu dôležité, ale dávajú nám ďalšie informácie o veciach.
7. Text na str. 101 si najprv prečítajte, potom si všimnite zvýraznené slová v texte (že sú to slovesá a v akom tvare sú čo ich nasleduje či ingová forma slovesa travelling, working, sailing, visiting alebo neurčitková to give, to buy, to help a podľa tohto vzoru a tabuľky v cv.4 doplňte cv.6. Role Models – (Naštudujte si slovnú zásobu k tejto téme.) Who is the most important person in my life? Who is my role model and why? ( Kto je mojím vzorom v živote a prečo? Čo sa môžem od tejto osoby naučiť? Ako ma ovplyvnila?V čom chcem byť naopak jedinečná/ý ja?) What can I learn from this person? (15 viet)
Všetky úlohy vypracujte písomne, aby bolo možné ich následne ohodnotiť.
RUSKÝ JAZYK
Úlohy zadané od 18.05.2020
EKONOMIKA
Úlohy zadané od 18.05.2020
Daň z motorových vozidiel
- Charakterizujte daň z motorových vozidiel
- Vysvetlite kto je subjektom dane
- Vymenujte čo je predmetom dane
- Vysvetlite výpočet základu dane
- Vysvetlite aká je sadzba dane
K týmto bodom vypracovať poznámky str. 235 – 237 Podniková ekonomika 2 a učivo sa naučiť.
Zhrnutie tematického celku Daňová sústava
Zopakovať si učivo podľa bodov, ktoré ste postupne dostávali k danému tematickému celku.
HOTELOVÝ A GASTRONOMICKÝ MANAŽMENT
Úlohy zadané od 18.05.2020
- Žiaci, ktorí neodovzdali doposiaľ zadané úlohy (podnikateľský plán, referát) počas nasledujúcich dvoch týždňov máte možnosť to dopracovať a predložiť – termín je do 29.05.2020. Sú to úlohy potrebné pre hodnotenie.
- Opakovanie učiva štvrtého ročníka – 1. tematický celok: Podstata a vývoj manažmentu
ÚČTOVNÍCTVO
Úlohy zadané od 18.05.2020
Téma – Opotrebenie a odpisovanie DM
Učebnica strana 143 – 145 vypracovať poznámky podľa prezentácie a učebného materiálu.
Vyriešiť príklad 5/10 z učebnice str. 144.
Vyriešiť úlohu 5/31 v PZ a test 5.
Zopakovať si učivo – účtovanie nákladov učebnica str. 51
INFORMATIKA
Úlohy zadané od 18.05.2020
Referát zahraničné kuchyne z predmetu HGM spracujte v programe powerpoint v rozsahu min. 12 snímkov. Zamerajte sa na obrázky jedál, text používajte len v odrážkach. Použijte aspoň jednu animáciu a rôzne prechody snímkov.
Hotové zadanie odošlite na rencin@post.sk
GEOGRAFIA CESTOVNÉHO RUCHU
Úlohy zadané od 18.05.2020
Napíšte poznámky z učebnice.
1. Oceánia
2. Gastronómia Austrálie a Oceánie
3. Odborný referát alebo prezentácia o Austrálii a Oceánii
KONGRESOVÉ SLUŽBY A ANIMÁCIA V HOTELI
Úlohy zadané od 18.05.2020
Napíšte poznámky z učebnice.
1. Prezentácia animačných programov
Úlohy zadané od 04.05.2020 do 18.05.2020
SLOVENSKÝ JAZYK A LITERATÚRA
Úlohy zadané od 04.05.2020
Samoštúdium v rámci domácej prípravy
Nový pokyn!!!
Všetky v zošitoch spracované témy, úlohy alebo interpretácie diel z tohto štvrtého cyklu odfoťte a pošlite na e-mail – kurillova.m@gmail.com do 17. 05. 2020!!!
Do e-mailu napíšte nasledujúci text: Úlohy zo 4. cyklu – meno a priezvisko – trieda, (napr. Úlohy zo 4. cyklu – Janko Mrkvička – IV. HA).
Úlohy z prvého až tretieho cyklu budem osobne kontrolovať v škole po jej opätovnom otvorení. Každý cyklus (úlohy z neho) bude ohodnotený známkou.
NOVÝ TEMATICKÝ CELOK – VZNIK A VÝVIN SLOVENSKÉHO JAZYKA = VZaVÝSJ
1. téma: Úvod do VZaVÝSJ – učebnica str. 52 – prečítať, naučiť sa, do zošita spracovať poznámky: str. 52 – celý prvý a druhý odsek.
2. téma: Predspisovné obdobie – učebnica strana 52 – 53 prečítať, naučiť sa, do zošita spracovať poznámky:
A) Prvý žltý obdĺžnik Predspisovné obdobie – str. 52 – uvádza všetky štyri predspisovné obdobia (v treťom sú spolu štyri obdobia, keďže ide o územie Slovenska). Jednotlivé obdobia zo žltého obdĺžnika sú potom vysvetlené na stranách 52 – 53.
B) 1. predspisovné obdobie:
Praslovančina – časový údaj v zátvorke, prvá veta po zátvorku – Bola spoločným jazykom predkov všetkých Slovanov. Viaceré hlásky , napr. samohlásky – tvrdý a mäkký jer – sa v slovenčine nezachovali.
C) 2. predspisovné obdobie:
Stará slovenčina – obidva časové údaje v zátvorke – 2. 1. v 9. stor. a 2. 2. od 10. stor.
2. 1. Z 9. stor. – formuje sa praslovanský dialekt ako osobitný západoslovanský jazyk
2. 2. Od 10. stor. – naďalej sa vyvíja smerom k novovekému európskemu jazyku. Preberá vplyv z iných jazykov – z latinčiny, keďže sa používala ako liturgický jazyk – slová omša, pápež z lat. misa, papa. Po páde Veľkej Moravy sa nestala úradným a liturgickým jazykom, ale stmeľujúcim elementom slovenského etnika.
D) 3. predspisovné obdobie:
3. 1. Staroslovienčina – časový údaj v zátvorke, potom prvé tri vety – od slova Prvý po slovo prvky. Polovica vety – zapisovala sa hlaholikou, neskôr cyrilikou. A posledná veta – od slova V slovenčine po slovo Vozokany.
3. 2. Latinčina – časový údaj v zátvorke. Latinčina – jazyk vzdelancov celej Európy, preto sa stala aj v čase formovania Uhorského kráľovstva úradným i liturgickým jazykom. Slovenčina – neoficiálny jazyk, používala sa na preklad latinských formúl, pri ktorých človek musel rozumieť, čo sľubuje alebo s čím súhlasí – sobáš, krst.
3. 3. Čeština – časový údaj v zátvorke. S rozvojom slovenských miest narástla potreba mešťanov používať pri administratívnych úkonoch jazyk , ktorému by rozumeli – český jazyk bol prijateľnejší ako latinský alebo nemecký.
Biblická čeština je variant kultúrnej češtiny z tzv. Kralickej Biblie, vydanej v Kraliciach. Slovenskí evanjelici si ho zvolili za svoj liturgický jazyk.
Pokračuje vývin slovenčiny – slovenské nárečia.
3. 4. Slovakizovaná čeština – Slováci do češtiny vkladali slovenské prvky vedome alebo z nedostatočnej znalosti cudzieho jazyka.
E) 4. predspisovné obdobie:
Kultúrna slovenčina – celý odsek (tri vety) – od slova Popri po slovo diel.
3. téma: Spisovné obdobie – bernolákovské obdobie – učebnica strana 54 – prečítať, naučiť sa, do zošita spracovať poznámky:
A) časový údaj v zátvorke str. 54 pod názvom Bernolákovské obdobie,
B) Anton Bernolák – kodifikoval (uzákonil) v roku 1787 spisovný jazyk na základe kultúrnej západoslovenčiny trnavského typu.
Diela:
1. Jazykovedno-kritická rozprava o slovenských písmenách s prílohou Grammatica Slavica (Slovenská gramatika)
2. Slowár Slowenskí, Česko-Laťinsko-Ňemecko-Uherskí
Uplatňoval fonematický pravopisný princíp – aký to je, zopakovať z tretieho ročníka!
Znaky jeho pravopisu:
1. všetky mäkké spoluhlásky označiť mäkčeňom – ďeďina, swaďba,
2. nerozlišoval i/y – našínskích = našich,
3. namiesto spoluhlásky j sa používala graféma g – gak = jak,
4. mal dvojité w namiesto v – spíwať = spievať,
5. mäkké slabiky – dě, ťe, ňe, ľe – ďeťi = deti,
6. podstatné mená sa písali s veľkým začiatočným písmenom – Wojna = vojna.
4. téma: Spisovné obdobie – štúrovské obdobie – učebnica strana 54 – 55 prečítať, naučiť sa, do zošita spracovať poznámky:
A) časový údaj v zátvorke str. 54 pod názvom Štúrovské obdobie,
B) Ľudovít Štúr – kodifikoval (uzákonil) v roku 1843 spisovný jazyk na základe kultúrnej stredoslovenčiny.
Diela:
1. Nauka reči slovenskej,
2. Nárečja slovenskuo alebo potreba písaňja v tomto nárečí.
Uplatňoval fonematický pravopisný princíp – aký to je, zopakovať z tretieho ročníka!
Znaky jeho pravopisu:
1. mäkké slabiky – dě, ťe, ňe, ľe – ďeťi = deti – používa tiež (ako Bernolák),
2. nerozlišoval i/y – našínskích = našich, y nepoznali (ako Bernolák),
3. v sa písalo ako v, j ako j (iné ako Bernolák),
4. podstatné mená sa nepísali s veľkým začiatočným písmenom – vojna (iné ako Bernolák),
5. pridal grafémy pre dvojhlásky ja, ju, uo,
6. nekodifikoval hlásky ľ, ä, ô, y (nemal ich).
Reforma Štúrovho spisovného jazyka:
1. Uskutočnila sa pod vedením M. M. Hodžu v roku 1851 v Bratislava pod vedením Martina Hattalu vydaním diela Krátka mluvnica slovenská v roku 1852.
Uplatňovali etymologický pravopisný princíp – aký to je, zopakovať z tretieho ročníka!
Znaky pravopisu:
- začalo sa rozlišovať i/y,
- neoznačovala sa mäkkosť spoluhlásky pre e, i,
- zaviedli ľ, ä, ě.
5. téma: Spisovné obdobie – matičné a martinské obdobie – učebnica strana 55 prečítať, naučiť sa, do zošita spracovať poznámky:
A) časový údaj v zátvorke str. 55 pod názvom Matičné a martinské obdobie,
B) celý prvý odsek (dve vety) pod názvom – od slov V Turčianskom Svätom ... po slovo slovenčiny,
C) druhý odsek – jedna = prvá veta od slova Začiatkom po slovo skloňovania.
6. téma: Spisovné obdobie – medzivojnové obdobie – učebnica strana 56 – prečítať, naučiť sa, do zošita spracovať poznámky:
A) časový údaj v zátvorke vedľa názvu Medzivojnové obdobie,
B) z prvého odseku – celá prvá veta začínajúca slovom Vznik až po slovo postavení,
C) z prvého odseku – časť vety – Na pomoc prichádzali profesori, učitelia, policajti, úradníci z Čiech, a tým sa zosilnil živelný prienik češtiny do slovenčiny,
D) z druhého odseku – celá prvá veta – od slov V 20. rokoch 20. storočia až po slovo jazyka (aj to čo je v zátvorke). Druhá veta z druhé odseku (nie celá) od slov V duchu tejto po priezvisko Vážného.
E) Z posledného tretieho odseku – prvá veta (nie celá) od slova Reakciou po priezvisko v zátvorke Novák. A posledná veta z tohto tretieho odseku celá – od slova Pražské po slovo v zátvorke čistý.
ANGLICKÝ JAZYK
Úlohy zadané od 04.05.2020
1. Zopakujte si slovíčka ôsmej lekcie.
2. Porovnajte obrázky na str.94 (10 viet) pomôžte si cv.3a5 na tej iste strane. Doplňte cv.6 str.94 a cv.3 str.125(Road accident)
3. Prečítajte si text str. 95 (A narrative) a stratégiu písnia koľko má mať váš príbeh odstavcov a čo v nich má byťcv.3 na tej iste strane.
4. Pri písaní krátkeho príbehu o nejakom probléme alebo nedorozumení z dôvodu nedostatku komunikácie, ktorý sa vyskytol a ako sa vyriešil. Použite pri vypracovaní cv.6 na str.95 (20 viet)
5. Cestovanie a doprava slovná zásoba lekcia 9
6. Aké dopravné prostriedky vidíte a kde sa používajú obrázky A-F str.96,97 pomôcky cv.1,5 a doplňte cv.3 (Najhoršia cesta v mojom živote.)
7. Pasív – kedy a ako ho používame. (dôležitý je dej nie osoba, ktorá to hovorí) My car was produced in Spain last year. Skoda is produced in Mladá Boleslav. This picture was painted by an unknown painter. cv.7str.97 máte vytvoriť pasív – slovesá sú vám dané len ich treba dať do správneho tvaru a času.
Vzdelávanie – Education (Naštudujte si slovnú zásobu) Prečo je podľa vás vzdelanie a vzdelávanie dôležité? Aké výhody a nevýhody ma vzdelávanie doma, alebo v škole teraz to môžete najlepšie posúdiť? Čo všetko ste sa naučili. Viete si predstaviť učiť sa celý rok, celé štúdiu len doma a potom prísť do školy a jednou skúškou ukončíť štúdium? (kolektív, disciplína, viem sa prinútiť vstať a učiť sa sama, keď ma nikto nevyskúša, nevysvetlí? raz vidieť a sto krát prečítať je to to isté?)
Všetky úlohy vypracujte písomne, aby bolo možné ich následne odovzdať a ohodnotiť.
RUSKÝ JAZYK
Úlohy zadané od 04.05.2020
1. Odpovedajte na otázky podľa vzoru....skloňovanie prídavných mien
VZOR: - В каком классе вы учитесь? (большой)
В большом.1. В каком журнале вы смотрите фотографии? (новый)
2. На каком заводе работает твой отец? (химический)
3. В какой тетради она пишет диктант? (синяя)
4. В каком магазине эти книги? (соседний)
5. На какой странице новый текст? (последняя)
6. В каком клубе работает твой друг? (студенческий)
7. В каком кинотеатре ты смотришь фильмы? (маленький)
8. В какой газете эта статья? (вчерашняя).
9. На какой площади стоит этот памятник? (центральная)
10. В какой комнате живёт ваша подруга? (хорошая)2. Podstatné mena s predložkou v, na (preštudujte si) Odpovedajte na otázky podľa vzoru v tabuľke celou vetou. Vypracovať do zošita.
3. Lokál - Предложный падеж – 6.pád – preštudujte si tabuľku a dokončite slova vo vetách so správnou koncovkou
Rod
nominatív
И
П
lokál
Muž.
rod.
стол
словарь
музей
планетарийсогл
-ь
-й
-ий-е
-е
-е
-иина столе
в словаре
в музее
в планетарииŽen.rod
карта
деревня
тетрадь
станция-а
-я
-ь
-ия-е
-е
-и
-иина карте
в деревне
в тетради
на станцииStredný rod
слово
море
здание-о
-е
-ие-е
-е
-иив слове
в море
в здании
СЛОВА ДЛЯ СПРАВОК:
1. Украина, лаборатория.
2. Аудитория, доска, тетрадь, учебник.
3. Диван. 4. Площадь. 5. Улица
6. Стол, тарелка.
7. Университет. 8. Школа.9. Общежитие. 10. Музей.
1. Я живу в Украин..... и работаю в лаборатор..... .
2. Студенты занимаются в аудитор...... пишут на досk.......и в тетрад......, читают тексты в учебник......
3. На диван...... сидит брат.
4. Гостиница "Харьков" находится на площад....... Свободы.
5. На улиц....... Сумской находится оперный театр.
6. На стол....... стоит тарелка. В тарелк........ суп.
7. Я учусь в университет........ .
8. Моя сестра учится в школ....... .
9. Студенты живут в общежит....... .
10. Твоя мама работает в музе...... ?
EKONOMIKA
Úlohy zadané od 04.05.2020
Daň z príjmov PO
- Charakterizujte pojem subjekt dane
- Vymenujte čo je predmetom dane z príjmov PO
- Vysvetlite výpočet základu dane z príjmov PO
- Vysvetlite aká je sadzba dane z príjmov PO
K týmto bodom vypracovať poznámky str. 227 – 228 Podniková ekonomika 2 a učivo sa naučiť.
Miestne dane
- Vymenujte miestne dane
- Popíšte základné daňové pojmy: subjekt dane, predmet dane, základ dane a sadzba dane pri dani z nehnuteľnosti
K týmto bodom vypracovať poznámky str. 230 – 234 Podniková ekonomika 2 a učivo sa naučiť.
HOTELOVÝ A GASTRONOMICKÝ MANAŽMENT
Úlohy zadané od 04.05.2020
1. Pracovné náplne pracovníkov stravovacieho úseku – str. 55
2. Zásobovanie v gastronomických prevádzkach – str. 59
3. Výrobný úsek v gastronomických prevádzkach – str. 61
Vypracovať poznámky z učebného materiálu, ktorý som zaslala a naučiť sa daný obsah učiva.
ÚČTOVNÍCTVO
Úlohy zadané od 04.05.2020
Téma - Účtovanie o dlhodobom majetku
Učebnica strana 134 – 142 vypracovať poznámky podľa prezentácie.
Vyriešiť príklad 5/9 z učebnice str. 142.
Vyriešiť úlohu 5/30 v PZ.
GEOGRAFIA CESTOVNÉHO RUCHU
Úlohy zadané od 04.05.2020
Napíšte poznámky z učebnice.
1. Gastronomické zvláštnosti Ameriky
2. Spracovať odborný referát alebo prezentáciu o Amerike
3. Austrália
KONGRESOVÉ SLUŽBY A ANIMÁCIA V HOTELI
Úlohy zadané od 04.05.2020
Napíšte poznámky z učebnice.
1. Animačné aktivity z hľadiska druhu ubytovacích zariadení
2. Tvorba animačných programov
INFORMATIKA
Úlohy zadané od 04.05.2020
ZADANIE
- Vytvorte tabuľku pre zaznamenanie nákupu hotelového reťazca v jednom týždni podľa nasledujúcej predlohy. Na zobrazenie dátumu použite formát dátum, písmo dátumu orientujte zvislo. Zisk a súčet vkladajte vzorcom. Na zobrazenie záporného zisku použite podmienené formátovanie, ktoré zvýrazní záporné čísla červenou farbou. Farebne dolaďte tabuľku, aby esteticky vyzerala.
Ukážka: Tabuľka Nákup-predaj-zisk
- Na spodnú časť hárku vložte graf, z ktorého bude vidieť či v daný deň bola predajňa zisková alebo stratová. Graf doplňte legendou.
Graf Nákup-predaj-zisk
Hotové riešenie odošlite na rencin@post.sk
Úlohy zadané od 21.04.2020 do 04.05.2020
SLOVENSKÝ JAZYK A LITERATÚRA
Úlohy zadané od 21.04.2020
Samoštúdium v rámci domácej prípravy
NOVÝ TEMATICKÝ CELOK – NÁRODNÝ JAZYK
1. Národný jazyk – učebnica str. 45 – prečítať, naučiť sa, do zošita spracovať poznámky:
A) Str. 45 – prvý odsek – prvá veta Národný jazyk... a posledná veta Je územne...
B) Prvý žltý obdĺžnik Znaky národa – str. 45.
C) Druhý žltý obdĺžnik Formy národného jazyka – str. 45.
D) Zo str. 45 tri pojmy pod názvom Rozlišujte – úzus, norma, kodifikácia – po prvej vete ku každému pojmu.
2. Spisovná forma národného jazyka (SFNJ) – učebnica strana 45 – 46 prečítať, naučiť sa, do zošita spracovať poznámky – všetky zvýraznené pojmy z druhé a tretieho odseku zo str. 45, zo štvrtého, piateho a šiesteho odseku zo str. 46.
3. SFNJ – Štandardná forma – učebnica strana 47 – prečítať, naučiť sa, do zošita spracovať poznámky – zvýraznené slová.
4. SFNJ – Subštandardná forma – učebnica strana 47 – prečítať, naučiť sa, do zošita spracovať poznámky – zvýraznené slová.
5. Nárečová forma národného jazyka (NFNJ) – Územné nárečia – učebnica strana 48 – 50 prečítať, naučiť sa, do zošita spracovať poznámky:
A) Str. 48 – celý prvý odsek – začína slovo Územné a končí slovo prejavy.
B) Str. 48 – druhý žltý obdĺžnik s názvom Územné nárečia – celý.
C) Str. 50 – predposledný odsek začínajúci Aj v súčasnosti ... až po slovo postmodernizmus – všetky zvýraznené slová.
6. NFNJ – Sociálne nárečia – učebnica strana 51 – prečítať, naučiť sa, do zošita spracovať poznámky:
A) Prvý žltý obdĺžnik Slang str. 51.
B) Delenie slangu – profesionálny slang, študentský slang.
C) Druhý žltý obdĺžnik Slangové výrazy str. 51.
D) Argot – celý odsek z textu na str. 51, ktorý začína slovo Argot a končí slovo kilo – stovka.
E) Tretí žltý obdĺžnik – Argot str. 51.
Odporúčanie ostáva – televízny program RTVS 3, internet, baštrng – literárne diela!
SLOVENSKÝ JAZYK A LITERATÚRA - IBA MATURANTI !!!
Úlohy zadané od 21.04.2020
Samoštúdium v rámci prípravy na maturitnú skúšku
I. ODPORÚČANIE OSTÁVA! Televízny program RTVS 3, internet, baštrng.
II. Písomne vypracujte tieto úlohy:
1. Výkladový slohový postup (VSP) – charakteristika, obsah a funkcia VSP, porovnajte výklad a úvahu a uveďte konkrétne využitie výkladu a úvahy v jazykových štýloch. Napíšte, v ktorých jazykových štýloch nie je výklad.
2. Charakteristika pojmov – spoločenská lyrika (I. Krasko – Zmráka sa...), ľúbostná lyrika (A. Sládkovič – Marína), protiklad (kontrast), významový paralelizmus.
- NEZABUDNITE! Spisovateľov vždy zaraďte do literárneho obdobia, do literárneho smeru alebo hnutia, uveďte základné znaky z ich života, ktoré ovplyvnili ich tvorbu alebo znaky zo smeru, ktoré sa prejavujú v ich dielach, prehľad tvorby – najdôležitejšie diela, každé dielo, ktoré je pri mene spisovateľa interpretujte = charakteristika hlavných postáv, základný konflikt diela, hlavná idea. TENTO POKYN SA VZŤAHUJE NA VŠETKY OTÁZKY Z LITERATÚRY.
3. Vývin slovanských jazykov. Členenie európskych jazykov (príklady), členenie slovanských jazykov (všetky príklady). Rozdiely medzi češtinou a slovenčinou (4). Charakterizujte pojem – bohemizmy. Vymenujte jazyky národnostných menšín na Slovensku.
4. Charakterizujte pojmy – komédia, veselohra, fraška, charakterová a situačná komika, charakterový typ postavy – Moliére – Lakomec, fázy kompozičnej osnovy = kompozícia veselohry J. Palárika – Zmierenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch – z tejto veselohry okrem interpretácie diela – základný konflikt, idea diela – charakterizujte postavy – Miluša, Ľudovít, Rohon.
5. Administratívny jazykový štýl – charakteristika, komunikačná sféra, komunikanti, funkcia, znaky a útvary.
6. Charakterizujte pojmy – sociálny román(SR), psychologický román(PR), uveďte príklady na SR a PR = spisovateľ a názov románu. J. C.-Hronský – Jozef Mak (PR), F. M. Dostojevskij – Zločin a trest (PR). Okrem pokynov z bodu NEZABUDNITE! uveďte aké hodnoty uznávali hlavné postavy z jednotlivých diel a identifikujte druh rozprávača v týchto dielach.
7. Súkromný list – štruktúra, zaradenie k jazykovému štýlu, útvary bežnej komunikácie.
8. Charakterizujte pojmy – vnútorný monológ, typy rozprávačov. J. G.-Tajovský – Apoliena – pokyny z bodu NEZABUDNITE!
9. Gramatické kategórie (GK) – charakteristika, delenie, podrobne rozoberte menné GK. Charakterizujte pojmy – prirodzený rod, vokatív, pozitív, komparatív, superlatív, druh podstatných mien – látkové, hromadné, pomnožné. Určovanie vzorov pri pomnožných podstatných menách.
10. Charakterizujte pojmy – voľný verš, viazaný verš, duchovná lyrika, spoločenská lyrika. R. Dilong – báseň Za múrom kláštora, J. Smrek – báseň Cválajúce dni – pokyny z bodu NEZABUDNITE!
11. Slovesné gramatické kategórie – druhy, charakteristika.
12. Lyrizovaná próza – časové vymedzenie, charakteristika, hlavné znaky, predstavitelia – podrobne M. Figuli – Tri gaštanové kone, D. Chrobák – Drak sa vracia – pokyny z bodu NEZABUDNITE! Charakterizujte pojmy – reťazový kompozičný postup, päťfázový kompozičný postup.
13. Náučný jazykový štýl – charakteristika, komunikačná sféra, komunikanti, funkcia, znaky, útvary, verbálne a neverbálne výrazové prostriedky náučného štýlu – uveďte po tri príklady, rámcové časti náučného textu.
14. Charakterizujte pojmy – tragédia, tragédia v antickom divadle, jednota miesta, času a charakterov postáv, divadelná hra, premiéra, repríza, derniéra, predpremiéra. Sofokles – Antigona, I. Bukovčan – Kým kohút nezaspieva (podrobnejšie postavy – Tulák, Tomko, Uhrík) – pokyny z bodu NEZABUDNITE!
15. Rozprávací slohový postup – charakterizujte, ktoré jazykové štýly ho využívajú, útvary rozprávania, druhy rozprávania, pásmo rozprávača, pásmo postáv.
16. R. Rolland – Peter a Lucia, J. Hrušovský – Muž s protézou – pokyny z bodu NEZABUDNITE! + ako je zobrazená láska v čase 1. svetovej vojny v týchto dielach.
17. Vývin slovenského jazyka. Rozdiely medzi Bernolákovým a Štúrovým pravopisom. Charakterizujte pojmy – národný jazyk a jazyková kultúra.
18. Charakterizujte pojmy – netradičná próza, magický realizmus, postmoderna. D. Dušek – Pes, F. Kafka – pokyny z bodu NEZABUDNITE!
19. Publicistický jazykový štýl – charakteristika, komunikačná sféra, komunikanti, funkcia, znaky, útvary.
20. M. Válek, M. Rúfus – pokyny z bodu NEZABUDNITE!
ANGLICKÝ JAZYK
Úlohy zadané od 21.04.2020
1. Rodina a priatelia: preložte a použite v rôznych vetách aspoň 5viet. ( mother, father, sister,
brother, sibling, uncle, daughter, son, aunt, parent,godfather, godmother, grandparent,
cousin, grandmother, grandfather, spouse, husband, wife, step-mother, step-father, step-son,
step-daughter, mother-in-law, father-in-law, son-in-law, brother-in-law, daughter-in-law,
sister-in-law, child, grandchild, step-child, nephew, niece, half-bother, half-sister, stepparent,
greatgrand-father, greatgrand-mother, greatgrand-daughter, greatgrand-son, ex-wife,
ex-husband)
2. Napíšte 10 kolektívnych a 10 individuálnych športov. Napíšte 10 viet.
3. Zoraďte slová podľa toho ako často niečo robíme: od 0 do 100(always, usually, often,never,
sometimes, hardly ever)
Prvé tri úlohy sú pre maturantov s ruským jazykom
1. Doplňte nasledujúce vety.
2. My mother`s brothe is my ….................................
3. My father is my counsins`........................................
4. My uncle`s daughter is my …..................................
5. My aunt is my cousin`s ….......................................
6. My nephews`s sister is my ….................................
7. My uncle is my mother`s or fahter' s …...............................
8. Frázové slovesá: Použite každé vo vete. (look after, look for, look forward to, look out, look
up, look away, look at, look like, look down, look back, look around, look ahead)
9. Opíšte jeden deň v škole. Kedy začínate, aké máte predmety napr. v utorok s kým sedíte, čo
robíte cez prestávku, kedy škola končí. Aspoň 15 viet.
10. Nájdite správnu odpoveď: Which country was the first to give women the right to vote?
11. In which coutry are men not allowed to get married before they are 22 and women are 20?
Until 1935, in which country you did not habe to take a driving test – but just buy a car and
drive away?
12. If you drop out of high school in which country you have to do four years of military service
instead?
13. Which country in Europe was the last to give women the right to vote?
14. Čísla: a sixth..............................sixteen sixty-six.............................six thousand, six hundred
and sixty-six............................sixty thousand.............................. six hundred and
six................six billion.........................................six hundred
thousand....................................sixty-six percent …............................six point
six..................six million............................
15. Prvý alebo druhý kondicionál? Napíšte vety: It`ll be quicker if we................a taxi to the
airport.(get) If you stopped smoking, you ….............better.(feel) What would you do if you
…...........your job? (lose) If xou buy the food, I …...........tonight. (cook) I think he' d be
happier if he …............. alone. (not live) I' ll be very surprised if Marina …...............coming
here. (not get lost) Where will he live if he …..................the job in Moscow? (get) If she
didn`t have to look after her mother, she …........... life more. (enjoy)
The Countries whose language you are learning. (Naštudujte si slovnú zásobu o téme, ktorá
pojednáva o anglicky hovoriacich krajinách. Napíšte text o mieste, krajine, či meste, ktoré by ste
radi navštívili a prečo. Write about a place, a country or a town you would like to visit, it should be
in english and in english speaking country.)
Úlohy napište písomne, aby ich bolo možné odovzdať a ohodnotiť.
RUSKÝ JAZYK
Úlohy zadané od 21.04.2020
IV.HA – ÚLOHY (test) 5. lekcia Mgr. Semková
- Čo napísal Koľa o ročných obdobiach? Что написал Коля о временах года? Dokončiť slova
Весной на улице еще хо__________________, но иногда уже те___________________, светит со_____________, можно гу_________________или ходить в го_________________. Летом у нас бывает те___________________, температура 25-30 гр__________, можно за____________________ на солнце и даже вечером можно ку_______________. В такие дни я люблю ночевать в па______________. Октябрь и ноябрь я не люблю, потому что не люблю по_________________ с ее вет_________________ и дож___________________. Но иногда даже теп_______________ бывает , можно ходить на про___________________ в лес. А зимой я люблю хо_______________ в горы. У нас часто стоят большие мор___________________, но мне нравится, когда все покрывается сн________________.
- S každým slovom utvorte vetu. (отправиться, великолепный, загорать, перемениться, дождь, сверкать, ждать, вернуться)
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
- Doplniť slovné spojenie.
_____________________ ветер молния ______________________-ет
_____________________озеро гром________________________-ит
_____________________вода солнце ______________________-ит
_____________________небо дождь ______________________-ет
_____________________ погода
- Doplniť páry slov (učebnica str. 106, 112,115)
Школа – школьный восток - _______________________
День - ____________________ запад-________________________
Ночь - ____________________ лето-__________________________
Утро- _____________________ зима - __________________________
Вечер - ____________________ осень-__________________________
Север - _____________________ весна - _________________________
Юг-________________________ завтра - ________________________
- Doplniť koncovky mužského rodu (prídavné mena str. 112)
Зимн........ прям............
Молод.............. холодн................
Вчерашн.......... осенн..........
Друг............. голуб................
Южн.............. завтрашн.........
Утренн............ дождлив............
Весенн............... северн...............
- O každom ročnom období napíšte 2 vety.
Весной ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Летом_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Осенью______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________Зимой_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
- Napíšte slovom, kedy sa to stalo. Ku každej udalosti samostatne doplnte vhodný datum
(str. 117)
Ирина пошла в первый класс ________________________________________________________.
___________________________________________она записалась на курсы французского языка.
_______________________________________________________________ она поехала в Париж.
_______________________________________________________________она вернулась в Прагу.
- Čo je vynechané? (koncovky)
Была темн.......... осенн........ ночь. Иностранн....... туристы гуляли по набережн......... . Они говорили о вчерашн........ инетересн....... экскурсии и о сегодняшн......... вечерн........ концерте. Молод......... экскурсовода они спрашивали о прогнозе завтрашн....... погоды.
- Vyberte si jednu z tém a napíšte o nej 8 viet.
- Какую погоду вы любите, а какую не любите? Почему?
- Куда вы хотите поехать? В какое время года? Почему?
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
RUSKÝ JAZYK - ÚLOHY PRE MATURANTOV
Úlohy zadané od 21.04.2020
IV.HA - úlohy pre maturantov
1. Maturitná téma - Výber povolania, práca - Профессии - Vedieť porozprávať, aké mate predstavy o vašom budúcom povolaní. Čo si myslite, aké profesie sú v súčasnosti prestížne, vysvetlite svoju mienku. Viete si predstaviť vaše budúce povolanie bez počítačov, vysvetlite svoju mienku. Preplnené úrady práce. Ako môžme, podľa vás, s týmto problémom bojovať? Vymenujte rôzne profesie. Opíšte svoj pracovný deň. Prečo ľudia cestujú za prácou do zahraničia?
2. Maturitná téma - Vzťahy medzi ľuďmi - Отношения между людьми - Ocharakterizujte vášho dobrého kamaráta/kamarátku a povedzte, aká charakterová črta sa vám najviac na ňom páči, vysvetlite prečo. Ako riešite konflikty a nedorozumenia medzi kamarátmi alebo v rodine? Kto mal najväčší vplyv na váš život? Čo je to kamarátstvo? Čo je to láska? Čo si v živote ceníte najviac? Ako chápete porekadlo: Не имей сто рублей, а имей сто друзей? Aký ma byť naozajstný kamarát? Aké mate vzťahy so susedmi? Už ste stretli vo svojom živote bezdomovca? Ako ste reagovali? Čo si myslite o alkoholikoch a narkomanoch?
3. Maturitná téma - Človek a príroda - Человек и природа - Porozprávajte o prírode vo vašom regióne. Opíšte prírodu v rôznych ročných obdobiach. Čo láka turistov na Slovensko? Chodíte radi do prírody? Kam? Aké ročné obdobie mate najradšej? Vymenujte nejaké domáce, exotické a divé zvieratá. Zvieratá v domácnosti: je to dobre alebo zlé? Mate doma nejaké zviera? Ako sa o neho staráte? Mate doma záhradu alebo sad? Čo je to ekológia?
4. Maturitná téma - Veda a technika - Наука и техника - Vývoj vedy a techniky. Ruský vedci: koho poznáte? Porozprávajte, ako sa zmenil život ľudí na dedine a v meste vďaka vede a technike? Čo uľahčuje vašu prácu doma, a čo v práci? Čo dáva človeku PC? Porozprávajte o jeho pozitívach a negatívach. Aká veda vás najviac zaujíma? Porozprávajte o jednom z vedcov, osobnosť a práca, ktorého vás veľmi zaujala? Kto bol prvý slovenský kozmonaut? Aký má vplyv veda a technika na okolie a človeka - jeho organizmus, vzťahy medzi ľuďmi? Akú úlohu zohráva elektronika a iné domáce elektrospotrebiče v živote vašej rodiny? Povedzte, bez ktorých elektrospotrebičov sa už nemôžete zaobísť a prečo?
5. Maturitná téma - Človek a spoločnosť - Человек и общество - Porozprávajte o vzťahoch medzi ľuďmi. Môžeme považovať svoju matku a otca za kamarátov? Aký mate vzťah s rodičmi? Boli ste v škole dobrý kolektív? Prečo si to myslite? Radi chodíte na návštevy? Kam áno, kam nie? Akých hostí radi vidíte u seba doma? Čo sa zvykne robiť na návšteve? O čom sa rozpráva na návšteve? Čím môžeme ponúknuť hostí? Čo nás učia rodičia? Čo povite o ľuďoch, ktorý porušujú zákon a pravidla? Aké situácie považujete za porušovanie noriem? Prečo ľudia v dnešnej dobe sú k sebe ľahostajní? Váš kamarát má narodeniny. Čo mu podarujete a ako mu zablahoželáte?
6. Precvičiť si dialógy: - člen organizácie ochrancov prírody a chodec
-18 ročné dievča sa rozhodlo odísť z domu ku priateľovi (mama+dcéra)
- lektór slovenského jazyka a študent z Ruska (rozprávajú sa o
masmédiach v Rusku)
- počas pobytu v Moskve ste sa rozhodli navštíviť známeho, s ktorým
ste sa zoznámili pred rokom v Tatrách (telefonický rozhovor
turista + moskovský kamarát)
- počas stáže v Rusku bývate na internáte s ruským študentom a
rozprávate sa s nim o tom, aký sú pohostinný Slováci a Rusi
EKONOMIKA
Úlohy zadané od 21.04.2020
Daň z príjmov FO
- Charakterizujte pojem subjekt dane
- Vymenujte príjmy, ktoré sú predmetom dane z príjmov FO
- Vymenujte čo tvorí základ dane z príjmov FO
- Vysvetlite pojem daňové výdavky
- Vysvetlite ako môžeme upraviť základ dane
- Popíšte sadzba dane z príjmov FO a daňový bonus
- Vysvetlite platenie dane z príjmov FO
K týmto bodom vypracovať poznámky str. 222 – 226 Podniková ekonomika 2 a učivo sa naučiť.
HOTELOVÝ A GASTRONOMICKÝ MANAŽMENT
Úlohy zadané od 21.04.2020
1. Súčasné trendy v gastronómii – str. 48
2. Gastronomická technika a jej využitie – str. 51
3. Význam a úlohy gastronomického úseku – str. 52
4. Pracovníci gastronomického úseku – str. 53
5. Spôsoby obsluhy , opakovanie – str. 55
Vypracovať poznámky z učebného materiálu, ktorý som zaslala a naučiť sa daný obsah učiva.
Vypracovať referát na tému „Zážitková gastronómia“
ÚČTOVNÍCTVO
Úlohy zadané od 21.04.2020
Žiakom bola zaslaná prezentácia predmetu do skupinového chatu v aplikácii messenger.
Téma - Účtovanie o materiáli
Učebnica strana 126 – 132 vypracovať poznámky podľa prezentácie.
Vyriešiť príklad 5/7 z učebnice str. 131.
Vyriešiť úlohy 5/27 až 5/29 test 4 v PZ.
GEOGRAFIA CESTOVNÉHO RUCHU
Úlohy zadané od 21.04.2020
Napíšte poznámky z učebnice.
1. Severná Amerika
2. USA
3. Stredná Amerika
4. Južná Amerika
5. Brazília
KONGRESOVÉ SLUŽBY A ANIMÁCIA V HOTELI
Úlohy zadané od 21.04.2020
Napíšte poznámky z učebnice.
1. Vzdelávacie aktivity
2. Poznávacie aktivity
3. Aktivity pre deti a mládež
4. Tvorivé aktivity
INFORMATIKA
Úlohy zadané od 21.04.2020
Žiakom bolo zaslané zadanie z predmetu do skupinového chatu v aplikácii messenger.
Úlohy zadané od 01.04.2020 do 20.04.2020
SLOVENSKÝ JAZYK A LITERATÚRA
Úlohy zadané od 01.04.2020
Samoštúdium v rámci domácej prípravy
1. Jazyk a písmo I. – učebnica strana 38 – vetné, pojmové a slabičné písmo – prečítať, do zošita spracovať poznámky, naučiť sa.
2. Jazyk a písmo II. – učebnica strana 39 – hláskové, grécke, slovanské písmo + tretí žltý obdĺžnik Staroslovienske literárne pamiatky (pôvodné) – prečítať, do zošita spracovať poznámky, naučiť sa.
3. Vývin jazyka – učebnica strana 40 – napísať do zošitov – prvý odsek – to čo je zdôraznené čiernym a potom z tabuľky Indoeurópske jazyky – baltské 2 príklady, germánske – 4 príklady - angličtina, nemčina, holandčina, dánčina, románske – francúzština, taliančina, španielčina, portugalčina, mŕtvy jazyk – latinčina, iránske – rómčina, perzština a ostatné skupiny už len vymenovať – že ešte máme tieto skupiny – keltské a indické jazyky a grécky, albánsky a arménsky jazyk. Slovanské jazyky som vynechala, pretože to máte hneď ako ďalšiu tému. Naučiť sa.
4. Slovanské jazyky – učebnica strana 41 – napísať do zošitov – komplet celú tabuľku Slovanské jazyky + pojmy praslovanský jazyk = praslovančina (prvé dve vety za pojmom) a staroslovienčina – veta nad tabuľkou. Naučiť sa.
5. Rozdiely medzi slovenčinou a češtinou – učebnica strana 42 – napísať do zošitov – z hláskoslovia a písma = štyri odrážky – prvá, druhú, tretiu a poslednú, z morfológie – prvá a posledná odrážka, zo syntaxe a z lexiky – jedna prvá odrážka. Naučiť sa.
6. Jazyky národnostných menšín na Slovensku – učebnica strana 43 – prečítať, do zošita spracovať poznámky (štyri pojmy – maďarčina, rómsky jazyk, hebrejský jazyk, jidiš), naučiť sa.
Odporúčanie ostáva – televízny program RTVS 3, internet, baštrng – literárne diela!
IBA MATURANTI !!!!
Samoštúdium v rámci prípravy na maturitnú skúšku
I. ODPORÚČANIE OSTÁVA! Televízny program RTVS 3, internet, baštrng.
II. Písomne vypracujte tieto úlohy:
1. Opisný slohový postup – charakteristika, slohové útvary podľa jednotlivého členenia (3 členenia) – každý druh slohového útvaru charakterizovať a vedieť príklad.
2. Charakteristika pojmov – epický čas, novela, krátke – malé epické prozaické útvary – delenie, po tri príklady, charakterizovať a uviesť ich vnútornú a vonkajšiu kompozíciu.
3. Pracovná komunikácia – všetko podľa zošita z 1. ročníka. Diskusný príspevok – charakteristika, kompozícia.
4. Charakterizujte pojmy – epika, kompozícia, rým, jamb.
5. Obohacovanie slovnej zásoby – všetko podľa zošita z 1. ročníka. Charakterizujte pojmy – kalky a internacionalizmy.
6. Charakterizujte pojmy – román, druhy, priamy rozprávač – poučka + charakterizujte ho v dielach Kapitánova dcéra (A. S. Puškin) a Otec Goriot (H. de Balzac), horizontálne a vertikálne členenie textu.
7. Jazykové disciplíny zvukovej roviny jazyka, formy a druhy písma slovanských jazykov, správa a oznam.
8. Charakterizujte pojmy – symbol, sonet, óda. Interpretujte básne Topole (I. Krasko) a Teadium urbis (E. B. Lukáč).
9. Morfológia – charakteristika, ohýbanie slov, významy slov, delenie slovných druhov podľa všetkých troch hľadísk, historický prézent, vokalizácia predložiek, asyndeton, polysyndeton, onomatopoja.
10. Charakterizujte pojmy – divadelná hra, vnútorná a vonkajšia kompozícia drámy. Interpretácia diela + kompozícia diela Hamlet (W. Shakespeare).
11. Charakterizujte pojmy – slovo, funkcie slova, sémantický trojuholník, rozsah a obsah slova, vzťahy medzi lexikálnymi významami slov.
12. Časomiera – všetko podľa zošita. Interpretácia Slávy dcery (J. Kollár) – podrobnejšie Predspev.
13. Charakterizujete pojem – jazykový štýl. Vymenujte a rozdeľte do skupín všetky jazykové štýly – charakterizujte ich základné znaky.
14. Charakterizujte pojmy – vnútorný monológ, fázy vnútornej kompozície v poviedke a novele. Interpretácia diela Pompiliova Madonna (J. Hrušovský) + nové dielo skúste nájsť – Strieborný prach (I. Horváth).
ANGLICKÝ JAZYK
Úlohy zadané od 01.04.2020
1. Zopakujte si Podstatné mená (po 5 príkladov vo vetách na pravidelné, nepravidelné, tie
ktoré nemenia svoj tvar v množnom čísle, zvieracie a cudzie Podstatné mená)
2. Popíšte „Past simple“ minulý jednoduchý čas – ako sa tvorí, kedy sa používa do tabuľky vo
všetkých osobách a aspoň šesť príkladov vo vete
3. Zopakujte si pravidelné a nepravidelné slovesá v minulom čase.
4. Popíšte „Past continuous“ minulý priebehový čas- ako sa tvorí, kedy sa používa vo všetkých
osobách. Dávajte pozor ak nastávajú zmeny v písaní!
5. Opíšte svoj včerajší deň, čo ste včera robili – písomná práca aspoň 10 viet. (Použite
pravidelné a nepravidelné slovesá v rôznych časoch.)
6. Zopakujte si slovnú zásobu 5, 6 a 7 lekcie
7. Ktoré vetné členy a slovné druhy tvoria vetu v angličtine. Napíšte tri dlhšie vety a popíšte
ich. (Podstatné meno, Prídavné meno, Zámeno, Číslovka, Príslovka miesta, ….)
8. Slovensko – naštudujte si slovnú zásobu, napíšte text o slovensku, niečo zaujímavé,
jedinečné čo sa vám na nej páči (My homeland – write about Slovakia for someone, who
does not know this country- one page)
Všetky úlohy vypracujte písomne, aby bolo možné ich následne ohodnotiť.
RUSKÝ JAZYK
Úlohy zadané od 01.04.2020
1. Referáty alebo prezentácie o ruských spisovateľoch (Puškin, Turgenev, Čechov, Lermontov a tď.), ktoré ste mali pripraviť poslať na beatasemkova@gmail.com !!!
2. Doplniť slova z rámčeka do textu a prepísať text do zošita-učebnica str.108/cv.2.3
3. Napísať esej na tému ŠTYRI ROČNÉ OBDOBIA (opísať jar, leto, jeseň, zimu)
Времена года (весна, лето, осень, зима) na dvojhárok a doniesť do školy !!! - použiť poznatky z 5 lekcie str. 110, 111, 112
4. Doplniť vynechané slova do textu - PZ str. 36/cv. 4
5. Doplniť prídavné mena so správnou koncovkou - PZ str. 36/cv 5
6. Preložiť, zapísať a zapamätať si výrazy z učebnice str. 112 zelený rámček
7. Poprosím každého doniesť do školy 6 eur na PZ4 + 9,30 učebnica 4 (môže byť aj používaná aspoň jedna do lavice) budeme používať aj na ďalší rok !!!
IBA MATURANTI !!!
1. Maturitná téma - Kultúra a umenie - vedieť porozprávať o svojom vzťahu k kultúre
- Aké kultúrne podujatia sú vám blízke? Čo vám dáva kultúra? Porovnajte kultúrny život v meste a na dedine. Porozprávajte o muzeach, galeriach, ktoré ste navštívili. Vypracujte pracovný list na tému Kultúra a umenie/Культура и искусство
https://studylib.ru/doc/2530873/pracovn%C3%A9-listy-k-maturitn%C3%BDm- t%C3%A9mam-z-rusk%C3%A9ho-jazyka-1. , čo som vam poslala do massangeru
https://studylib.ru/doc/2530874/pracovn%C3%A9-listy-k-maturitn%C3%BDm-t%C3%A9mam-z-rusk%C3%A9ho-jazyka-2. čo som vam poslala do massangeru
2. Maturitná téma - Obchod a služby - porozprávajte o nakupovaní vo vašej rodine
- Kde a v ktorých obchodoch radí nakupujete? Aký je rozdiel medzi veľkými OC a malými obchodíkmi? Aké služby poskytuje pošta? Ste spokojní s ponukou tovarov, cenami a službami vo vašom meste? - Торговля и службы быта. Vypracujte pracovný list na túto tému, ktorý si vytlačíte na tejto stránke.
3. Maturitná téma - Starostlivosť o zdravie - opísať ľudské telo, časti ľudského tela, vnútorné organy. Porozprávajte o svojom štýle života. Aké choroby ste prekonali v detstve? Čo robíte pre svoje zdravie? Opíšte ako postupujeme pri návšteve lekára? Kedy ste boli chorí naposledy? Ako často navštevujete zubára? Boli ste niekedy v nemocnici? Boli ste niekedy v kúpeľoch? - Забота о здоровье - pracovný list
4. Maturitná téma - Cestovanie - Porozprávajte o svojom vzťahu k cestovaniu.
Prečo a kam ľudia cestujú? Prečo cestujú mladý ľudia? Čo im dáva cestovanie? Aké suveníry dovážajú ľudia zo zahraničia? Čo typický ruské by ste doviezli z Moskvy? Aké dopravné prostriedky využívame pri cestovaní? Vaša najzaujímavejšia cesta. Pracovný list vypracovať - Путешествие.
5. Maturitná téma - Škola a vzdelanie - Porozprávajte o školách, ktoré ste navštevovali. Prečo ste sa rozhodli práve pre tuto školu? Čo sa vám páči, a čo nepáči na vašej škole? Aké mate plány do budúcna? Kým sa chcete stať a prečo? Aké predmety mate najradšej a prečo? - Школа и образование
6. Precvičovať si dialógy: otec s dcérou kupujú darček pre mamu
chorý pacient na návšteve u lekára
slovenský turista sa stratil v Moskve a hľadá cestu k hotelu
slovenský študent a ruský študent sa zoznámili a rozprávajú sa o škole
MATURANTI !!!
- budem vás kontaktovať cez massaanger (čas si vopred stanovíme) a skúšať z maturitných tém (cca 10 min). Samozrejme pokiaľ mate nejaké otázky som vám k dispozícií na massangri a beatasemkova@gmail.com
GEOGRAFIA CESTOVNÉHO RUCHU
Úlohy zadané od 01.04.2020
Napíšte poznámky z učebnice.
1. Severná Afrika
2. Západná Afrika
3. Stredná Afrika
4. Východná Afrika
5. Južná Afrika
KONGRESOVÉ SLUŽBY A ANIMÁCIA V HOTELI
Úlohy zadané od 01.04.2020
Napíšte poznámky z učebnice.
1. Klasifikácia animačných aktivít
2. Pohybové a športové aktivity
3. Spoločenské a zábavné aktivity
HOTELOVÝ A GASTRONOMICKÝ MANAŽMENT
Úlohy zadané od 01.04.2020
Žiakom bola zaslaná prezentácia predmetu do skupinového chatu v aplikácii messenger.
ÚČTOVNÍCTVO
Úlohy zadané od 01.04.2020
Žiakom bola zaslaná prezentácia predmetu do skupinového chatu v aplikácii messenger.
Téma - Účtovanie o pohľadávkach a záväzkoch
Učebnica strana 121 – 124 vypracovať poznámky podľa prezentácie.
Vyriešiť príklad 5/6 z učebnice str. 124.
Vyriešiť úlohy 5/21 až 5/24 v PZ.
Opakovať účtovanie na finančných účtoch – PZ úlohy 5/18 až 5/20 a test 3.
INFORMATIKA
Úlohy zadané od 01.04.2020
Žiakom bolo zaslané zadanie z predmetu do skupinového chatu v aplikácii messenger.
Vytvorte podľa vzoru tabuľku, vložte aj potrebné vzorce na výpočet sumy spolu a priemeru a vytvorte grafy. Prácu uložte do svojho priečinka a pošlite na e-mailovú adresu rencin@post.sk do 15. 04. 2020.
HOTELOVÝ A GASTRONOMICKÝ MANAŽMENT
Úlohy zadané od 01.04.2020
1. Charakteristika gastronomického manažmentu – str. 43
2. Dejiny kuchárskeho umenia – str. 44
3. Gastronomické zariadenia – str. 45
4. Rýchle stravovanie – str. 46
5. Franchising v rýchlom stravovaní – str. 47
Vypracovať poznámky z učebného materiálu, ktorý vám zašlem a naučiť sa daný obsah učiva.
Vypracovať referát na tému „ Gastronómia vybranej krajiny“ – neskôr v rámci predmetu INF ho spracujete ako prezentáciu.
EKONOMIKA
Úlohy zadané od 01.04.2020
Spotrebné dane
- Charakterizujte spotrebné dane
- Vymenujte výrobky, z ktorých štát vyberá spotrebné dane
- Charakterizujte predmet spotrebných daní
- Charakterizujte základ dane spotrebných daní
- Výpočet dane
- Príklady na výpočet dane zo str. 249
- Definujte pojem platiteľ spotrebnej dane
K týmto bodom vypracovať poznámky str. 247 – 250 Podniková ekonomika 2 a učivo sa naučte.
Úlohy zadané od 16.03.2020 do 31.3.2020
RUSKÝ JAZYK
1. Pripraviť si referáty o jednom z ruských spisovateľov (napr. A.S. Puškin, I. S. Turgenev, A. P. Čechov a td.)
– vybrať si jedného
2. Slovná zásoba zo str. 104-106 / napísať a naučiť sa
3. Skloňovanie prídavných mien zo str. 115 / naučiť sa
4. Vypracovať cvičenia z PZ až do str. 35
EKONOMIKA
Daň z pridanej hodnoty
- Všeobecná charakteristika DPH
- Predmet DPH
- Zdaniteľná osoba
- Registračná povinnosť
- Zdaňovacie obdobie
- Základ DPH
- Výpočet dane – priama a nepriama metóda aj príklad v rámčeku
- Vysvetliť prijaté zdaniteľné plnenia ( daň na vstupe ) a uskutočnené zdaniteľné plnenia ( daň na výstupe ) a odpočítanie dane – str. 242 celá
- Sadzba dane
K týmto bodom vypracovať poznámky str. 238 – 243 Podniková ekonomika 2 a učivo sa naučiť.
HOTELOVÝ A GASTRONOMICKÝ MANAŽMENT
Zadanie: vypracovať podnikateľský plán podľa toho vzoru
(titulná strana)
PODNIKATEĽSKÝ ZÁMER
Čajovňa a kaviareň HARMONY
(Nasledujúca strana, č.2)
ZHRNUTIE
Cieľom podnikateľského zámeru je ukázať jeden z variantov realizácie prvotnej myšlienky po začatí prevádzky, rámcovo obsiahnuť všetky potrebné etapy vývoja projektu. Obchodný názov: Čajovňa a Kaviareň HARMONY. Cieľom môjho podnikania, Alexandry Sojákovej, je založenie prevádzky potravinársko- reštauračného zariadenia HARMONY, predaj čaju a kávy ,čajového a kávového príslušenstva, rady v oblasti čajov a liečebných bylín, poskytovanie internetových služieb, prednášok a kultúrnych stretnutí.
Čajovňa a kaviareň HARMONY, by som chcela využívať ako jednu z možností služieb cestovného ruchu v Rožňave, v regióne Gemer od 1. júna 2012. Obchodné priestory, v ktorých budem svoju podnikateľskú činnosť prevádzkovať, sa nachádzajú Námestí baníkov 4, 048 01 v Rožňave.
Charakteristika miesta prevádzky: centrum mesta
počet izieb: 5 miestností na prenájom
stav: dobrý
príjazd: asfaltová cesta
možnosť využitia: podnikanie, predajňa, sídlo firmy, služby a pod.
rozloha: 4 miestnosti na prízemí : 160 m2, 75 m2, 60 m2, 28 m2. Miestnosť na poschodí 1.110 m2.
Cena: 2000 eur bez energií.
Priestory sú dobre dispozične riešené, na výbornom mieste- v centre mesta s výhľadom na strážnu vežu na Námestí baníkov. Obchodné priestory sú vo veľmi dobrom stave bez zariadenia, sú zdobené románskym slohom, čo by dodalo čajovni a kaviarni harmonickú atmosféru, Predbežne uvažujeme využiť štyri dolné priestory na prevádzkovanie čajovne a kaviarne, s tým , že jedna najmenšia miestnosť by bola pre personál a využívala sa ako sklad, miestnosť na prvom poschodí s kapacitou 40- max. 50 miest by sa využívala ako konferenčná miestnosť.
Naším zákazníkom sú všetky vekové kategórie t.j. široký okruh zákazníkov, ktorých môžeme začleniť do nasledovných sociálnych skupín:
Najväčšiu skupinu zákazníkov tvoria mladí ľudia asi 50% - študenti stredných i vysokých škôl, na ktorých sa zameriava väčšina čajovní a kaviarní. Pre nich je veľmi prínosná aj prítomná služba internetu i organizovanie kultúrnych podujatí na prvom poschodí. Členovia tejto skupiny nemajú dostatok financií, preto sa im snažíme priblížiť prijateľnými cenami. Ďalšou významnou skupinou sú rodinky s deťmi - asi 30% , ktoré si k nám môžu prísť oddýchnuť po namáhavom dni a stráviť tu príjemné chvíle so svojimi priateľmi.
Aj podnikatelia tu nájdu príjemné a nehlučné prostredie pre bližšie zoznámenie so svojim obchodným partnerom. Rovnako aj dôchodcovia si u nás nájdu priestor na popoludňajší oddych pri šálke dobrého bylinkového čaju či talianskej kávy.
Harmony bude miestom na zrelaxovanie a načerpanie nových síl alebo na stretnutie s príjemnými ľuďmi z rôznych profesií. Posedieť si budú môcť zákazníci v príjemnej intímnej atmosfére či už na klasických stoličkách alebo vankúšoch.
Zákazníci nájdu u nás široký sortiment čajov a káv takmer z celého sveta. Bude sa jednať o jednotlivé druhy čajov či už zelené, čierne, biele, ovocné čaje, bylinkové čaje, ktoré sa budú dať ochutnať a zároveň aj zakúpiť aj v podobe sypaných čajov. Čo sa týka káv, budeme ponúkať porciovanú, zrnkovú ,mletú kávu aj bez kofeínovú, prípadne si môžu zákazníci zakúpiť jednotlivé druhy káv aj kávové kapsule do svojich domácich kávovarov. K čaju aj ku káve sa budú podávať pochutiny: med, sušienky Lotus, biely i hnedý cukor, zrnká kávy v čokoláde, cereálie v čokoláde a lieskových orech v čokoláde.
Naša podnikateľská myšlienka je založená na predpoklade, že zákazník si daný ochutnaný produkt čajovne a kaviarne môže priamo u nás zakúpiť vo väčšom i v menšom balení v cenovej výhode. Určite si nájdeme okruh svojich verných zákazníkov.
O zákazníka budeme súperiť s konkurenčnou čajovňou bez kaviarne, ktorá sa nachádza na ulici Akademika Hronca 1v Rožňave mimo centra mesta. Silným stránkami našej čajovne a kaviarne zároveň bude: využitie konferenčnej miestnosti na prvom poschodí, priamy predaj čajov a káv, oveľa lepšie sídlo prevádzky, vybavenosť a úroveň služieb, ktorú sme schopní ponúknuť za porovnateľne lepšiu cenu ako konkurencia. Otvárací čas konkurencie je od 10.00 hod.- do 22.00 hod., okrem nedele- vtedy majú zatvorené. Náš otvárací čas bude: od pondelka do štvrtka, vrátanej nedele 8.00- 23.00 hod., v piatok a sobotu 8.00- 24.00 hod. Výhodou je aj poskytovanie pripojenia k internetu či už priamo alebo cez sieť WIFI.
Pri realizácii nášho podnikateľského plánu sa môžeme spoľahnúť na skúsený kvalifikovaný manažment, ktorý bude pozostávať z personálu prevádzky. Majiteľka prevádzky by som bola ja Alexandra Sojáková,ktorá teda bude viesť mikropodnik. Za prevádzku čajovne a kaviarne zároveň by zodpovedala Edina Bihariová, ukončila strednú hotelovú školu. 5 rokov pracovala ako obsluhujúca v čajovni FAJKA v Košiciach, kde získala skúsenosti z oblasti prípravy čajov a káv, servisu , organizovania práce. Ovláda nemecký a anglický jazyk. Čašníkmi by boli: Patrik Klementik a Andrea Figulová- obaja majú ukončené SOU, odbor kuchár čašník s maturitou- trojročná prax.
Prevádzka má za cieľ spolupracovať s Gemerským osvetovým strediskom v Rožňave i s Gemerskou knižnicou P. Dobšinského a pozývať do čajovne osobnosti z oblasti osvety, literatúry, protidrogovej aj medicínskej, ktoré by poskytli širokej verejnosti prednášky späté s popíjaním a ochutnávkou širokého sortimentu kvalitných čajov i káv. Ráta sa aj so spoluprácou mesta Rožňava, predovšetkým s Turisto- informačným centrom a Mestským úradom Rožňava. Z daných vytýčených cieľom môžeme predpokladať, že spolupráca bude aktívna a pre mesto priaznivá v rámci rozvoja kultúrneho života spoločnosti. Okolie Rožňavy je veľmi bohaté na kultúrne, historické pamiatky a prírodné krásy: kaštieľ Betliar, hrad Krásna Hôrka, mauzóleum v Krásnohorskom Podhradí, obrazáreň v Krásnohorskom Podhradí, jaskyne Slovenského krasu, Národný park Slovenský raj atď. Podľa nášho názoru ponúka výborné predpoklady na rozvoj cestovného ruchu a v rámci zavedenia našej prevádzky by sme tento potenciál chceli plne využiť.
Rozbeh podnikania plánujem financovať predovšetkým z vlastných zdrojov, ktoré tvoria 65% potrebného kapitálu (23 000 eur), zvýšené výdavky plánujem pokryť mikropôžičkou pre začínajúcich podnikateľov- bude sa jednať o sumu 8 000 eur. V prípade, že moja žiadosť o mikropôžičku bude schválená , HARMONY uvediem do prevádzky ku dňu 1.6.2012.
CHARAKTERISTIKA SPOLOČNOSTI
Obchodný názov: Čajovňa a Kaviareň HARMONY
Právna forma: prevádzka potravinársko- reštauračného zariadenia
Sídlo: Námestie baníkov 4, 048 01 Rožňava
IČO: 11117689
DIČ:1705483008
IČ DPH: 1705483008
Dátum vzniku: 1.6.2012
PREDMET PODNIKANIA
Hlavný predmet činnosti: prevádzka potravinársko- reštauračného zariadenia, predaj čaju a kávy, čajového a kávového príslušenstva, rady v oblasti čajov a liečebných bylín, poskytovanie internetových služieb, prednášok a organizovanie kultúrnych stretnutí.
Spoločnosť je platiteľom dane z pridanej hodnoty (DPH).
VLASTNÍCKE VZŤAHY
Spoločníci a vlastnícka štruktúra:
Majiteľ: Alexandra Sojáková, Osloboditeľov 585, Krásnohorské podhradie 049 41
vklad: 15 000 eur
majetkový podiel : 100%
spolu základné imanie: 15 000 eur- majetkový podiel 100%
ODBORNÝ PROFIL A PRACOVNÉ SKÚSENOSTI:
Alexandra Sojáková bude podnikať na základe živnostenského listu a koncesnej listiny ako fyzická osoba. Podá žiadosť o vydanie živnostenského listu na základe zákona o živnostenskom podnikaní, zákon č. 455/ 1991 Z. z., naposledy novelizovaný zákon č. 112 / 2008 Z. z. Sama doteraz nepodnikala. Ukončila SOŠ automobilovú v Košiciach, odbor: pracovník v doprave. V rámci podnikania ráta so spoluprácou. Za prevádzku čajovne a kaviarne zároveň by zodpovedala Edina Bihariová, ktorá ukončila Strednú hotelovú školu v Rožňave. 5 rokov pracovala ako obsluhujúca v čajovni FAJKA v Košiciach, kde získala skúsenosti z oblasti prípravy čajov a káv, servisu, organizovania práce. Ovláda nemecký a anglický jazyk. Čašníkmi by boli: Patrik Klementik a Andrea Figulová- obaja majú ukončené SOU ,odbor: kuchár čašník s maturitou, trojročná prax.
MOTIVÁCIA K PODNIKANIU
Podnikanie vnímam ako novú možnosť pracovnej výzvy v novej profesijnej oblasti a finančného zabezpečenia. Dlhodobo som totiž bola nezamestnaná- 3 roky, hneď po ukončení strednej školy. Podnikanie vnímam ako novú možnosť riešenia mojej nezamestnanosti.
OPIS PROJEKTU
Čajovňa a kaviareň HARMONY, by som chcela využívať ako jednu z možností služieb cestovného ruchu v Rožňave v regióne Gemer od 1. júna 2012.
Obchodné priestory, v ktorých budem svoju podnikateľskú činnosť prevádzkovať, sa nachádzajú Námestí baníkov 4, 048 01 v Rožňave.
Charakteristika miesta prevádzky:
centrum mesta
počet izieb: 5 miestností na prenájom
stav: dobrý
príjazd: asfaltová cesta
možnosť využitia: podnikanie, predajňa, sídlo firmy, služby a pod.
rozloha: 4 miestnosti na prízemí : 160 m2, 75 m2, 60 m2, 28 m2. Miestnosť na poschodí 1.110 m2.
občianska vybavenosť: kompletná
zariadenie: bez zariadenia
mesačné náklady: dohodou
garáž: nie
Priestory sú dobre dispozične riešené, na výbornom mieste- v centre mesta s výhľadom na strážnu vežu na Námestí baníkov. Obchodné priestory sú vo veľmi dobrom stave bez zariadenia, sú zdobené románskym slohom, čo by dodalo čajovni a kaviarni harmonickú atmosféru, Predbežne uvažujeme využiť štyri dolné priestory na prevádzkovanie čajovne a kaviarne, stým , že jedna najmenšia miestnosť by bola pre personál a využívala sa ako sklade, miestnosť na prvom poschodí s kapacitou 40- max. 50 miest by sa využívala ako konferenčná miestnosť. Rozdelenie miestnosti: uvítacia miestnosť s barom a priamym predajom. Druhá miestnosť: kaviareň a internetové pripojenie: 2 PC zostavy s 2 stoličkami pri každom počítači, 8 klasických stolov so 4 klasickými stoličkami pri každom stole. Tretia miestnosť: čajovňa: 5 nízkych stolov so 4 stoličkami pri každom,2 klasické stoly so 4 klasickými stolička, a 12 vankúšov na zemi. Štvrtá miestnosť: miestnosť pre personál, sklad. Miestnosť na poschodí: dataprojektor s premietacím plátnom a 35 stoličiek a 3 veľké stoly.
PRODUKT
Predaj a ponuka čaju a kávy, čajového a kávového príslušenstva, rady v oblasti čajov a liečebných bylín, poskytovanie internetových služieb, prednášok a kultúrnych podujatí. Zákazníci nájdu u nás široký sortiment čajov a káv takmer z celého sveta. Bude sa jednať o jednotlivé druhy čajov či už zelené, čierne, biele, ovocné a bylinkové čaje, ktoré sa budú dať ochutnať a zároveň aj zakúpiť v podobe sypaných čajov.
Cenová relácia ponúkaných čajov 250 ml od 1,00 po 2,90 eur, podľa výberu zákazníka. Jedná sa o čaje, ktoré nie sú dostupné priamo vo veľkoobchodoch ani v maloobchodoch, dodávajú sa len prostredníctvom internetu. V tomto prípade teda pôjde o absolútnu novinku ponúkaných čajov na našom trhu v rámci nášho regiónu.
Ponuka čiernych čajov:
Assam CTC: -tmavý, mahagónový nálev, výrazná sladová a krémová vôňa, India: 1,20 є
Ceylon Adawate OP1: -sladko-ovocná chuť s jemným čokoládovým dozvukom, Srí Lanka- 1,35 є
Keemun OP: Výrazná a bohatá chuť s tónmi medu a čokolády, Čína: 1,00 є
Tibetian Kangzhuan : -pripomína vlašské orechy, Čína: 1,40 є
Yunnan Op: -kvetinovo sladkastá až medová príchuť, vonia po slivkách, Čína: 1,25 є
Ponuka zelených čajov:
Bai Mao Hou: -antioxidačné účinky ,Čína: 1,50 є
Kukicha Premium : -neobsahuje kofeín, mierna orechová a ľahko smotanová chuť. Japonsko: 2,00є
Lu An Gua Pian: -najznámejší čínsky zelený čaj, sladko kvetinová chuť, Čína: 1,05 є
Lu Mao Hou: -s povzbudzujúcim účinkom, Čína: 1,60 є
Lu Xue Ya: -pravý ľadový čaj pre letné dni, Čína: 1,40 є
Lung Ching West Lake: -obohatený o vitamín C, Čína: 1,55 є
Meng Ding Yu Lu: -osviežujúci čaj so sladkými ovocnými tónmi, Čína: 1,50 є
Sencha Premium BIO: -povzbudzuje telo i ducha, Japonsko: 1,90 є
Tai Mu Long Zhu: -čínska rarita medzi zelenými čajmi, Čína: 1,35 є
Tai MI Lonh Zhu Jasmine: -s vôňou jazmínu, Čína: 1,20 є
White King Jasmine: -s upokojujúcimi a antioxidačnými účinkami s vôňou jazmínových kvetov, Čína: 1,25 є
Ponuka bielych čajov:
Pain Mu Tan: -mimoriadne bohatý na antioxidanty, Čína: 1,60 є
Shou Mee: -dobrá trieda bieleho čínskeho čaju, Čína: 1,40 є
Bylinkové čaje:
Pu erh- na zníženie hladiny cholesterolu, detoxikuje, posilňuje imunitu: Čína: 1,80 є
Pu Erh Green:- celkovo priaznivo pôsobí na zdravie človeka, Čína: 1,70 є
Pu Erh Superior: prečisťujúci, Čína: 1,85 є
Dung Ding Formosa Oolong: odburávanie tukov , tráviace ťažkosti , čistenie pleti , Taiwan: 1,60 є
Tsui Yui Green Jade Medium: vhodný pre zábudlivcov, pre zaneprázdnených ľudí, Taiwan: 1,60 є
Exkluzívne čaje:
Darjeeling Thurbo Spring Delight FF: prvotriedny ekologický čaj z Indie: 2,20 є
Darjeeling Dooteriah FF: z vysokohorskej plantáže Dooteria , pôvod India: 2,50 є
Darjeeling Sungma Muscatel AF: z najlepších organických darjelingových kríkov z Indie: 2,90 є
Darjeeling Thurbo Spring Delight FF: z ekologicky pestovaných kríkov v slávnej záhrade TThurbo v Indii: 2,80 є
Gaba Green : s vysokým obsahom kyseliny gammaaminomaslovej GABA z Číny: 2,10 є
Gaba Oolong: s vysokým obsahom kyseliny gammaaminomaslovej GABA z Taiwanu: 2,10 є
Ovocné čaje: jednotná cena: 1,00 є
Fresh Ibiš: bio ibištek s miešaním ovocím
Bio Dula: kúsky pomarančovej kôry, kúsky jablka, kúsky marhúľ
Divoká hruška: hruška, jablko, aróma
Divoká Malina: malina, aróma, jahoda
Bio Marhuľa: s kúskami bio marhule
Mamkina záhrada: sušené ovocie s bazou čiernou a hrozienkami
Jednotlivé čaje sa dajú zakúpiť priamo čajovni a kaviarni HARMONY v podobe sypaných čajov – cenová relácia 1 balíček stojí od 1,50 eur po 20 eur, / 50.00g
DISTRIBÚTOR: eCajovna.sk- internetový obchod- spoločnosť SLONline s.r.o.- Cukrová 14, Bratislava 811 05.
V našej kaviarni budeme podávať vynikajúcu taliansku kávu, ktorú pripravuje preškolený personál. Zákazníci si budú môcť u nás vychutnať svoje obľúbené espresso, cappucino, ochutené latte machiatto alebo niektorú z ďalších druhov lahodnej kávy. Budeme ponúkať aj predaj porciovanej, zrnkovej ,mletej i bez kofeínovej kávy, prípadne si môžu zákazníci zakúpiť aj kávové kapsule do svojich domácich kávovarov. Opäť sa bude jednať o ponuku široké sortimentu tovarov pre milovníkov kávy v rámci nášho regiónu.
Nápojový lístok káv:
Espresso piccolo (klasické malé silné espresso – 7g) 0,90 €
Espresso Grande (veľké espresso podávané do dvoch tretín – 7g)0,90 €
Espresso Dopio(dvojité silné espresso – 14g) 1,30 €
Cappuccino(7g kávy, 0,1l našľahaná mliečna pena) 1,20 €
Café Latte(7g kávy, 0,15l horúce našľahané mlieko a pena) 1,30 €
Café Macchiato(7g kávy, 0,10l horúce našľahané mlieko a pena) 1,20 €
Flavoured Café Latte (Café Latte 7g s príchuťou 0,02*)
* karamelová, vanilková, oriešková a amareto príchuť 1,70 €
Viedenská káva (Veľké espresso so šľahačkou) 1,30 €
Turecká káva (Zalievaná káva 7g) 0,90 €
Alžírska káva (Veľké espresso s 0,02l Vaječného likéru,
resp. čokoládového a šľahačkou 1,60 €
Smotana do kávy 1ks/10g 0,10 €Všetky kávové nápoje je možné pripraviť aj bez kofeínu.
Ponuka balených 100g, 250 g, 500g zrnkových káv:
100% Arabica Bolívia: -dlhodobá chuť , vôňa praženého obilia a sušeného ovocia
3.51 є, 7.11 є, 14.20 є
Brazília Santos: -nádych čokolády z oblasti Sao Paulo
3.80 є,7.40 є,13.40 є
Burundi: -zemitá chuť s čokoládovým záverom
4.00 є,8.00 є,14.80 є
Camerun: -jemná a harmonická chuť zo strednej Afriky
4.20 є,8.40 є,17.80 є
Columbia Supremo: Karamelový podtón , chuť po vlašských orechoch
4.30 є,8.80 є,15.70 є
DISTRIBÚTOR: DAR, s.r.o. Námestie Hraničiarov 4/B, 851 01 Bratislava
ILLY ponuka balených káv
Bez kofeínové kávy:
Zrnková ILLY 250g:8,80 є
Mletá ILLY 250 g:8,80 є
Mletá ILLY 125g:4,50 є
Porciovaná 40 dávok:12,70 є
Mleté kávy na predaj:
Mletá káva dark 250g:8,80є
Mletá káva- lungo 250 g:8,80є
FilterCoffee 250g: 8,80є
Mletá káva 125g: 4,50є
Porciovaná káva 18 dávok:7,40 є
Porcovaná káva 40 dávok: 14,00є
Kávové kapsule:
KRUPS:16 ks: niekoľko druhov: cappuccino, aroma, cafe aulait,caffe lungo
4,90 є
BOSCH: 18 ks: disc caffe crema, T-disc, latte machiatto
5,50є
Cenové relácie sa budú pohybovať podľa aktuálnej ponuky trhu a akcií a podľa ponuky distribútora. Každý mesiac bude určitá akcia na vyberaný druh tovaru.
DISTRIBÚTOR: Amicomp: Ing. Anton Minčík, Omská 7 ,040 01 Košice
K čaju aj ku káve sa budú podávať pochutiny: med, sušienky Lotus, biely i hnedý cukor, zrnká kávy v čokoláde, cereálie v čokoláde a lieksových orech v čokoláde. Cenové relácie sa budú pohybovať podľa aktuálnej ponuky trhu a akcií a podľa ponuky distributora. Každý mesiac bude určitá akcia na vyberaný druh tovaru po priamej dohode s distributorom
MARKETING
V našej čajovni a kaviarni zároveň ku dňu otvorenia prevádzky plánujeme zamestnávať 4 zamestnancov vrátanej majiteľky za nasledovných finančných podmienok:
- majiteľka:700 eur
- vedúca predajne: 600 eur
- čašník/ čašníčka (1 osoba): 450 eur
Osobné náklady sa na celkových nákladoch plného roku prevádzky budú podieľať 63 %. Celkovú výšku osobných nákladov bude ovplyvňovať skutočnosť, či ako pomocnú pracovnú silu budeme zamestnávať najmä v lete brigádnikov. K efektivite prispeje aj nízka mzda majiteľky predajne. V pláne počítame s každoročným zvyšovaním hrubých miezd o 4 % . Na personál budeme klásť tieto požiadavky: odborné vzdelanie- výučný list v odbore kuchár- čašník, komunikatívnosť, ovládanie aspoň jedného cudzieho jazyka, spoločenské vystupovanie, ústretovosť.
ANALÝZA KONKURENCIE, ODBERATEĽOV, DODÁVATEĽOV
Makroprostredie:
Dodávatelia: DISTRIBÚTOR: eCajovna.sk- internetový obchod- spoločnosť SLONline s.r.o.- Cukrová 14, Bratislava 811 05
Amicomp: Ing. Anton Minčík, Omská 7 ,040 01 Košice
DAR, s.r.o. Námestie Hraničiarov 4/B, 851 01 Bratislava
Cafepoint, Žilinská 1, Bratislava 81105
Odoberatelia: zákazníci
SWOT analýza
Silné stránky:
- kvalitné produkty
- presvedčivé reklamné kampane
- cenová pružnosť
- kreatívnosť zamestnancov
- široký sortiment tovaru
- široký okruh zákazníkov
- Maximálna spokojnosť zákazníkov
Slabé stránky:
- reštauračné zariadenia a bary v blízkosti nášho podniku
- nepodávanie teplých jedál
Príležitosti:
- zrušenie obchodných prekážok na domácom trhu,
- vznik nového druhu priameho predaja v regióne
- pokles intenzity súperenia
Hrozby:
- zvýšenie nezamestnanosti v regióne
- spomalenie alebo zastavenie rastu trhu
- zvýšenie daňového zaťaženia
PLÁN PREDAJA
Našu cenovú politiku ovplyvňuje hlavne úroveň našich nákladov a úroveň konkurencie. Cenová relácia ponúkaných čajov 250 ml od 1,00 є po 2,90 є, podľa výberu zákazníka. Jedná sa o čaje, ktoré nie sú dostupné priamo vo veľkoobchodoch ani v maloobchodoch, dodávajú sa len prostredníctvom internetu. V tomto prípade teda pôjde o absolútnu novinku ponúkaných čajov na našom trhu v rámci nášho regiónu.
Cenová relácia ponúkaných káv bude taktiež hitom: klasické talianske presso bude stáť 0,90 є, čo je oproti konkurencii cenová bomba, konkurencie ponúkajú totiž presso od 1,00 є-1.50 є. Ostatné druhy káv sa budú nachádzať v cenovom rozpoložení od 1,10 є do 2,50 є.
Jednotlivé druhy čajov sa budú dať zakúpiť priamo čajovni a kaviarni HARMONY v podobe sypaných čajov – cenová relácia 1 balíčka je od 1,50 eur po 20 eur / 50.00g.
Cenové relácie predaja balených káv sa budú pohybovať podľa aktuálnej ponuky trhu a akcií a podľa ponuky distribútora. Každý mesiac bude určitá akcia na vyberaný druh tovaru. Cena balení sa bude pohybovať od 2,00 do 25 eur.
Ceny sú prepočítané konverzným kurzom 1 EUR = 30,1260 SK.
Ceny sú uvedené s DPH.
DISTRIBÚCIA:
Cafepoint, Žilinská 1, Bratislava 81105
eCajovna.sk- internetový obchod- spoločnosť SLONline s.r.o.- Cukrová 14, Bratislava 811 05
Amicomp: Ing. Anton Minčík, Omská 7 ,040 01 Košice
DAR, s.r.o. Námestie Hraničiarov 4/B, 851 01 Bratislava
Cafepoint, Žilinská 1, Bratislava 81105
Odoberatelia: zákazníci
KOMUNIKÁCIA
Predaj čajov, káv a príslušenstva bude prebiehať v sídle firmy. Distribúcia propagácia reklamy formou letákov, tlače, televíznou reklamou v regionálnej televízii a internetom. Hlavnými mediálnymi i finančnými sponzormi v rámci propagácie HARMONY budú: Mesto Rožňava, TIC- Turistické informačné centrum Rožňava, Gemerské osvetové stredisko Rožňava, Gemerská knižnica Pavla Dobšinského Rožňava, Rožňavská televízia.
internetové stránky: www.inforožňava.sk, www.informátor.sk, www.rožňava24.sk,
Reklamné letáky (grafické prostredie reklamy) budú sponzorským darom Umeleckej školy v Rožňave.
Podpora predaja- každý mesiac plánujeme cenovo zvýhodniť štyri druhy balených i podávaných čajov a štyri druhy balených i podávaných káv, aby sme vzbudili u zákazníka záujem. Pri nákupe čaju alebo kávy nad 20 eur -jeden balíček čaju 50 g grátis.
Dôležitým komunikačným prvkom bude vzhľad, atmosféra, čistota prevádzky, ktorú považujeme za samozrejmosť.
ZAKLADNÝ ROZPOČET A FINANCOVANIE PODNIKANIA
Položka:Počiatočné investície
Druh nákladu
Počet
Jednotková cena: euro: є
Spolu: euro: є
Kávovar
jednorazový
1
1085
1085
30 kaviarenských stolíkov
jednorazový
20
58
1740
Barová zostava
jednorazový
1
2000
2000
3veľké skladacie stoly
Jednorazový
3
67
201
40 klasických stoličiek
jednorazový
40
26
1040
Dataprojektor a premietacie plátno
jednorazový
1
307
307
Umývačka riadu
Jednorazový
1
230
230
4 barové stoličky
jednorazový
4
31
124
2 PC zostavy AJ s počítačovým nábytkom
Jednorazový
2
862
1724
12 vankúšov na sedenie
Jednorazový
12
40
480
Súpravy šálok a príslušenstva
Jednorazový
8
70
560
Dekorácia
Jednorazový
1
600
600
Elektrospotrebiče( 2 rýchlovarné konvice- špeciálne na čaj
Jednorazový
2
20
40
Súpravy pohárov
jednorazový
5
20
100
Nábytok- kreslá
Jednorazový
4
62
248
koberec
jednorazový
3
65
195
Mesačné energie
Pravidelný mesačný
2
300
600
Internet
Pravidelný mesačný
2
40
80
Ostatné
Pravidelný mesačný
2
15
30
Nákup tovaru
pravidelný mesačný
2
500
1000
Mesačné nájomné
Pravidelný mesačný
2
2000
4000
Náklady na zamestnancov
Pravidelný mesačný
4x2
2300
6600
Celková potreba kapitálu po zaokrúhlení 23000є
Vlastné zdroje 15 000 є
Mikropožička 8 000 є
Náklady na štart podnikania som rozdelila do dvoch kategórií. Prvou z nich sú jednorazové náklady spojené s nákupom potrebného vybavenia HARMONY. Okrem jednorazových nákladov, ktoré vzniknú pri štarte podnikania, som v zakladateľskom rozpočte vytvorila rezervu vo výške dvojnásobku mesačných prevádzkových nákladov z tohto dôvodu, že prvé mesiace potrvá zriaďovanie prevádzky. Vychádzajúc z výsledkov zostaveného plánu peňažných tokov a požiadaviek na zabezpečenie platobnej schopnosti v počiatočnej fáze podnikania sa predloženým podnikateľským plánom uchádzame o prostriedky vo výške 8000 eur za nasledovných navrhovaných podmienok:
- úroková miera 6,00 %
- dĺžka splácania 3,50 roka
- anuitný spôsob splácania
- čerpanie úveru ku dňu 31.12.2010
INFORMATIKA
Vytvorte podľa vzoru tabuľku pre svoj vlastný „Rozvrh hodín“ . Pri práci využite poznatky : vkladanie údajov do buniek, písanie veľkých a malých písmen, kopírovanie, vyplnenie buniek rôznymi farbami, centrovanie textov, kreslenie pomocou ceruzy, výber rôznych štýlov čiar, zlúčenie buniek. Prácu uložte do svojho priečinka a pošlite na e-mailovú adresu rencin@post.sk.
ÚČTOVNÍCTVO
Účtovanie o peniazoch na ceste str. 114
Výber hotovosti z bankového účtu alebo vklad hotovosti na bankový účet sme účtovali zjednodušene. V praxi sa to nerobí, používa sa účet 261 – peniaze na ceste.Na účte 211 pokladnica sa účtuje na základe PPD a VPD, na účte 221- bankové účty na základe VBÚ, ktorý dostaneme z banky o niekoľko dní neskôr. Na preklenutie časového nesúladu slúži špeciálny účet – peniaze na ceste. Používa sa aj pri prevode medzi viacerými bankovými účtami účtovnej jednotky, alebo medzi úverovým a bankovým účtom.
211/261 – výber hotovosti z bankového účtu (PPD)261/221 – výber hotovosti z bankového účtu (VBÚ)
261/211 – vklad hotovosti na bankový účet (VPD)
221/261 – vklad hotovosti na bankovú účet (VBÚ)
Príklad 5/2 prepísať
Účtovanie na bankovom účte str. 116
Peňažné prostriedky uložené na účtoch v komerčných bankách sa účtujú na účte 221-bankové účty (A). Dokladom je výpis z bankového účtu VBÚ. Poznáme 3 základné formy účtov:
1. Bežný účet – prichádzajú platby od odberateľov, uhrádzajú sa záväzky voči dodávateľom, daňovému úradu, sociálnej poisťovni, zdravotným poisťovniam. Špeciálnym typom je kontokorentný účet, ktorý môže mať aj záporný zostatok, účtuje sa ako pasívum, je to vlastne kontokorentný úver.
2. Vkladový účet – na krátkodobý čas (maximálne 12 mesiacov) uložené peniaze, zúročenie je vyššie, ako pri bežnom účte.3. Devizové účty - vedú sa v cudzej mene, prepočíta sa aktuálnym kurzom Európskej centrálnej banky (ECB), ktorý nájdeme aj na stránke Národnej banky Slovenska (NBS).
MD 221 - bankový účet D
ZS+ inkaso od odberateľa - úhrada faktúry dodávateľovi
+prevody z pokladnice -výber peňazí do pokladnice
+iné príjmy -iné úhrady
221/311 – inkaso od odberateľa na BÚ
321/221 – úhrada dodávateľovi z bankového účtu
221/662 – prijaté úroky na bankový účet
562/221 – úhrada úrokov z úveru z bankového účtu
568/221 – úhrada bankových poplatkov
Príklad 5/3 prepísať
Účtovanie o krátkodobých bankových úveroch str. 118
231 – krátkodobé bankové úvery (P) – účtujú sa tu úvery poskytnuté komerčnou bankou na čas kratší ako 1 rok. So splatnosťou nad 1 rok sa účtujú v triede 4. Dokladom je výpis z bankového úveru VBÚv, výpis z krátkodobého bankového úveru VKBÚ).
MD 231 – krátkodobý bankový úver D
splátka úveru ZS
poskytnutie úveruNa tomto účte môžeme účtovať 2 spôsobmi:
- priamou úhradou – z úverového účtu platíme priamo dodávateľovi, spláca sa z bankového účtu prostredníctvom peňazí na ceste
- nepriamo (prevodom) - z úverového účtu sa prevedú peniaze na BÚ prostredníctvom peňazí na ceste, z bankového účtu sa platí dodávateľovi. Spláca sa z bankového účtu prostredníctvom peňazí na ceste
321/231 –priama úhrada dodávateľovi z KBÚ
231/261- splátka úveru
261/231 – prevod úveru na bankovú účet
Príklad 5/4 prepísať
SLOVENSKÝ JAZYK A LITERATÚRA - LEN MATURANTI !!!
Samoštúdium v rámci prípravy na maturitnú skúšku
1. Vytlačiť a písomne vypracovať testy MS z minulých ročníkov maturít, ktoré sú zverejnené na internetovej stránke www.nucem.sk v časti Merania → Maturita → Školský rok (nezabudnite si ho vždy prepnúť na potrebné roky 2016/2017, 2017/2018, 2018/2019) → Dokumenty na stiahnutie → Vyučovacie jazyky – testy a kľúče EČ MS, témy PFIČ :
A) Maturita 2016 (tento test už máte, už sme s ním pracovali) – písomne dokončiť ukážky 6, 7 a 8.
B) Maturita 2017 – kód testu 3011 – https://www.nucem.sk/dl/671/RT_SJL_3011_2017.pdf - písomne vypracovať celý test
C) Maturita 2018 – kód testu 3215 – https://www.nucem.sk/dl/747/RT_SJL_3215_2018_z.pdf - písomne vypracovať celý test
D) Maturita 2019 – kód testu 19 1403 – https://www.nucem.sk/dl/4214/RT_SJL_19_1403.pdf - písomne vypracovať celý test
2. Na programe RTVS 3 – pôjdu od pondelka 16. marca 2020 niektoré maturitné diela, takže odporúčam pozrieť si tie, ktoré ste ešte nestihli dočítať alebo ste ich čítali už dávnejšie. Skrátené verzie niektorých maturitných diel nájdete aj na internete. Do internetového prehliadača napíšte heslo baštrng. Sú to krátke videá od Michala Kubovčíka.
3. Písomne vypracujte tieto maturitné okruhy:
A) Štýlotvorný (textotvorný) proces – charakteristika pojmu, činitele, fázy, prostriedky jazykovej komunikácie.
B) Literárne druhy, žánre, reč (forma), architektonika (kompozícia), rytmus, sylabický veršový systém. Interpretácia diel – S. Chalupka – Mor ho! a H. Gavlovič – Valaská škola mravúv stodola – báseň Kde gazdiná korhelkyňa, tam je i prázdná kuchyňa
C) Charakteristika – definícia, delenie (druhy) – každý stručne charakterizujte, autocharakteristika.
D) Rozprávač – charakteristika pojmu, druhy, literárna postava – charakteristika pojmu, druhy, interpretácia diel M. Kukučín – Neprebudený, J. G.-Tajovský – Maco Mlieč (charakterizovať hlavné postavy)
E) Slovná zásoba jazyka – charakteristika pojmu, časti, druhy, vrstvy. Podrobnejšie charakterizujte vrstvy – slová podľa lexikálneho významu, podľa spisovnosti, podľa pôvodu a podľa dobového výskytu.
F) Staroslovienska literatúra – všetko o nej – charakteristika, Veľká Morava, kniežatá, kniežactvá, diela – pôvodné, prekladové (Proglas, Moravsko-panónske legendy).
GEOGRAFIA CESTOVNÉHO RUCHU
- Južná Európa – Portugalsko ( hlavné mestá štátov, pamiatky, atraktivity, CR )
- Španielsko
- Francúzsko
- Taliansko
- San Maríno, Vatikán, Malta
- Chorvátsko
- Grécko
- Veľká Británia
- Írsko
- Belgicko
- Holandsko
- Dánsko
KONGRESOVÉ SLUŽBY A ANIMÁCIA V HOTELI
- Animácia v CR v tuzemsku
- Animácia v CR v zahraničí
- Potreby účastníkov CR
- Motívy účastníkov CR
- Typológia účastníkov
- Organizátori animačných aktivít
- Spracovanie programov animačných aktiviít
- Apolínský štýl
- Dionýzovský štýl
- Propagácia programov
- Personálne zabezpečenie
- Materiálne zabezpečenie
SLOVENSKÝ JAZYK A LITERATÚRA
Samoštúdium v rámci domácej prípravy
1. Naštudovať maturitné dielo Ako chutí moc od L. Mňačka – vedieť ho interpretovať –
Úloha č. 42/str. 43 učebnica literatúry.
2. Nový autor – Jerome David Salinger – napísať si poznámky do zošita – učebnica literatúry str. 49
- literárne obdobie (keďže v učebnici nie je) – svetová (americká) povojnová literatúra
- prečítať maturitné dielo Kto chytá v žite – hlavné postavy a myšlienku napísať do zošita.
3. Nový autor – Graham Greene – napísať si poznámky do zošita – učebnica literatúry str. 56
- Úloha č. 1/str. 56
4. Nový celok – učebnica slovenský jazyk – strana 35 Všeobecné poznatky o jazyku (zopakovať pojmy= jazyk, reč, funkcie jazyky) – nová téma – Vznik jazyka – preštudovať, napísať poznámky – strana 35 – hlavné pojmy z látky – prajazyk, jazykové rodiny, grafický znak, piktogram – žltý obdĺžnik na boku učebnice a nad ním tiež žltý obdĺžnik s pojmom semiotika.
5. Nová téma – Prirodzený a umelý jazyk – učebnica SJ strana 36 – žlté obdĺžniky prepísať do zošita + text na strane 36 naštudovať.
Na programe RTVS 3 – pôjdu od pondelka 16. marca 2020 niektoré maturitné diela, takže odporúčam pozrieť si tie, ktoré ste ešte nestihli dočítať alebo ste ich čítali už dávnejšie. Skrátené verzie niektorých maturitných diel nájdete aj na internete. Do internetového prehliadača napíšte heslo baštrng. Sú to krátke videá od Michala Kubovčíka.
ANGLICKÝ JAZYK
1. Nepriama reč – napíšte do zošita ako pretvárame Priamu reč na Nepriamu. Vzor na str. 88, 140 a následne vypracujte cv. 1-3 str. 140,141
2. Zopakovať slovnú zásobu ôsmej lekcie.
3. „Globáln sieť – výhody a nevýhody dnes“ napíšte váš pohľad na túto tému.
4. Nepriame otázky- na základe príkladov na str. 141 vypracujte cv. 1-3
5. Prečítajte si text na str. 91 a pretransformujte vety z cv. 5 s použitím „Reporting verbs“
6. Po prečítaní textu na str. 93 doplňte doň cv. 3 na str.92.
Všetky úlohy odovzdať po prázdninách písomne.
KONVERZÁCIA V CUDZOM JAZYKU
1. Zopakovať tému móda a napísať „ Čo si denne obliekam a prečo“
2. Nová téma- „Zdravie“ prebrať slovnú zásobu.
3. „Zdravie – ako zostať zdraví aj dnes“
Po prázdninách odovzdať tieto úlohy písomne.